Fotografije Sošolki Ruža Kapus Jager (levo) in Blaženka Kuhar Švajgar sta letos sami nazdravili 80. obletnici mature. (Foto: Vesna Levičnik) Generacija Državne klasične gimnazije v Ljubljani, ki je 31. maja 1941 po večtedenski negotovosti vseeno uspešno zaključila srednješolsko izobraževanje. (Foto: arhiv)
»Pred petimi leti smo se nazadnje zbrali v ljubljanski Šestici, ko smo praznovali 75. obletnico. Takrat nas je bilo živih še devet sošolcev in sošolk iz 8. a, vendar že takrat niso bili vsi tako dobrega zdravja, da bi se udeležili druženja. Danes smo še štirje od generacije, ki je pred 80 leti kljub vojnim razmeram kot zadnja generacija maturantov v stari Jugoslaviji uspešno končala klasično gimnazijo,« nam je začela pripovedovati
Fotografije
Odgovor je preprost. Zato, ker so se v desetletju po drugi svetovni vojni mesta izpraznila, dvesto do tristo tisoč italijansko govorečih prebivalcev pa se je izselilo v Italijo in od tam po vsem svetu. Knjiga skozi zgodbe ljudi, ki so ostali in ki so se priselili, pripoveduje o tem, zakaj imamo v Piranu pozimi občutek, da tam nihče ne živi, poleti pa ne vemo, kam stopiti, da ne bi pohodili koga, ki se sonči. Avtorica je profesorica antropologije na Univerzi na Primorskem. Med drugim je ustvarila Mitski park v Rodiku, pisala o marginaliziranih skupinah v slovenskih urbanih okoljih, naši ljubezni do junakov in antropologiji spominov. Zelo rada raziskuje teme, pri katerih se ljudje delajo, da so nanje pozabili.
Gorenjski glas | Slovenska knjižnica v Gorici gorenjskiglas.si - get the latest breaking news, showbiz & celebrity photos, sport news & rumours, viral videos and top stories from gorenjskiglas.si Daily Mail and Mail on Sunday newspapers.