Oto dwanaście niespójności logicznych lub przekłamań ministra Ziobry tuż przed 16 sierpnia 2021 r., gdy mija termin wyznaczony przez Komisję Europejską na wykonanie wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie praworządności w Polsce z 15 lipca 2021. TSUE żąda nie tylko, aby Izba Dyscyplinarna przestała wydawać wyroki, ale by zmienić system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów, w tym kształt Krajowej Rady Sądownictwa tak, by zapewnić niezależność sędziom decydującym o odpowiedzialności kolegów.
Polska i Węgry nadal czekają na zatwierdzenie swoich Krajowych Planów Odbudowy. Według krytyków Komisja Europejska próbuje w ten sposób wywierać presję na rządy w Warszawie i Budapeszcie.
RYNKI ZAGRANICZNE
Premier Słowenii: żadna instytucja UE nie ma prawa narzucać państwu członkowskiemu niczego, co jest sprzeczne z jego konstytucją
Autor: PAP
W rozmowie z PAP premier Słowenii Janez Jansza opowiada o komunistycznym dziedzictwie systemu sądowniczego jego kraju oraz przekonuje, że żadna instytucja UE nie ma prawa narzucać państwom członkowskim regulacji sprzecznych z ich konstytucją.
PAP: Politycy unijni krytykują Pana za wypowiedzi o sytuacji sądownictwa w Pana kraju. Jaka jest, według Pana, istota problemu?
Janez Jansza: Moje doświadczenie z systemem sądownictwa różni się od doświadczenia wielu europejskich polityków, którzy krytykują mnie za moje wypowiedzi, ale nie znają sytuacji w Słowenii. Dwukrotnie byłem więźniem politycznym. Nie tylko w reżimie niedemokratycznym, ale także w 2014 roku - w demokracji, kiedy zostałem osadzony w więzieniu przez słoweński wymiar sprawiedliwości na krótko przed wyborami parlamentarnymi
Opłata za abonament RTV może być podwyższona - rynki zagraniczne wnp.pl - get the latest breaking news, showbiz & celebrity photos, sport news & rumours, viral videos and top stories from wnp.pl Daily Mail and Mail on Sunday newspapers.
W czerwcu KE uruchomiła procedurę naruszeniową wobec Niemiec po tym, jak w ubiegłym roku niemiecki
Trybunał Konstytucyjny orzekł, po raz kolejny, o prymacie niemieckiej ustawy zasadniczej nad prawem UE. Dzień później KE poinformowała o skierowaniu listu do Polski o wycofanie pytań polskiego premiera do polskiego TK w kwestii relacji między prawem UE a Konstytucją RP.
– To nie jest kwestia wyższości prawa unijnego nad krajowym, czy krajowego nad unijnym. To kwestia wyższości konstytucji Państw Członkowskich nad prawem unijnym, co jest zawarowane w art. 4 traktatu unijnego, który mówi o respektowaniu przez UE tożsamości i struktur konstytucyjnych państw członkowskich. To argument, na który od zawsze powołuje się niemiecki Trybunał Konstytucyjny – oznajmił Saryusz-Wolski.