to this time last year, about 50% higher than it was this time last year. highest states in the nation, california, as you might guess, set another record at $6.10. nevada and washington well above $5. closer to $4 for the cheapest states, arkansas a, oklahoma and kansas. the question, this perhaps begs it, why do people continue to drive despite the high gas prices? well, in large part the experts say it s because they have money in their pockets, they generally have jobs and driving remains the cheapest way to go. if you re a family of four and you wanted to go from new york to washington and you could either buy four train tickets, four plane tickets or drive, it s still a lot cheaper to drive even with gas than it would be to buy tickets on a train or a plane. reporter: yeah. as i said, neil, this is a service station along the pennsylvania turnpike in valley
latest. reporter: pam, while most people are upbeat as you expect at a farmer s market, the talk is inflation and these gas prices. just under $6.10 in los angeles. we vendors coming throughout the region here, some of them telling us they used to pay about $80 round trip to bring their fruits and vegetables here and now they re spending $200 and the basics, the staples are causing all the prices to be driven up. the consumers are struggling with them. this is mommy helen s bakery. very popular here. famous for a number of items, not the least of which is a five-berry roseberry pie but because the staples cost so much, for example, sugar as well as things like the berries and the peaches, they raise their prices, and they have to try to accommodate the consumer whose are telling us they are now making choices, things like entertainment and all sorts of other things for disposable income, the trip to the nail
malik who sells kettle corn. he makes several stops throughout the week. he said to run the generator and buy the gas, suddenly he finds himself barely scraping by. these are not huge margins these vendors make. i ll ask a quick question for malik, what has this been like for you now that gas is at a record $6.10 a gallon in los angeles? to be honest, it s very challenging. you always have to look for the gas station that sells it left. i can give you a quick example. on the generator that i use, it used to cost me about $13 to fill it up. now it costs me about $23 to fill it up. not even talking about the gas you have to put on your car. so definitely you re spending an extra $100, $150 a week just to try to get by.
we re going to turn to the committee where buyers and sellers are feeling the pain. in california gas is hovering around $6 a gallon. local business owners are struggling the keep up with higher costs. it left many with a difficult choice. pass the pain onto their customers or close up shop. we have latest from a los angeles area farmers market. reporter: most people are up upbeat, the talk is inflation and gas prices. just under $6.10 in los angeles. we have the vendors who are coming throughout the region here. sochl them telling us they used to pay about $80 round trip to bring the fruits and vegetables here and now they are spending $200. the basics, the staples are causing all the prices to be driven up. the consumers are struggling with them. this is mommy helen s bakery. very popular here. famous for naurm of items.
angeles area, it is $6.10 just under a gallon. so think about what that does to for example here, mommy helen s bakery. this is a family run operation, they come all the way from san bernardino. it is a 134 mile round trip. and among other signature dishes for example, would be a peach cobbler. well that peach cobbler requires peaches and cans have gone from $5.20 to well over $8.30 and i want to bring in bobby, one of the owners here, you ve been doing this for 30 years with the gas prices, the prices of all of the ingredients, what is this going to your business. it is hurting the bottom line. you know, it is kind of like the prices that went up at least 25%, 30%. and i d like to ask your daughter, you don t want to pass the costs on but you have to and a lot of your customers in this