26 юли, 2021
Професионалният празник на служителите от Дирекция "Жандармерия" към Министерството на вътрешните работи. Отбелязва се от 2003 г. съгласно Решение 386 на Министерския съвет от 6 юни 2002 г. Годишнина от издаването /1881/ на указ 627 на княз Александър I Батенберг, с който се утвърждава "Привременен устав за устройството на жандармерията", според който жандармерията е правителствена стража с военна организация, припомня БТА.
По света се отбелязва:
Националният празник на Малдивската република. Ден на независимостта /1965/.
На този ден в България:
811 - Българската армия, командвана от хан Крум, побеждава византийската войска на император Никифор I Геник в битката при Върбишкия проход. През 811 г. император Никифор I Геник предприема поход в българските земи и успява да превземе столицата Плиска. Хан Крум два пъти му предлага мир. След получения отказ разгромява византийската армия в битката при Върбишкия проход, при която е убит и императорът. Победата прославя българския владетел и спомага за приобщаването на македонските славяни и разширението на държавата в посока югозапад. Илюстрация на пира на хан Крум след победата дава Манасиевата хроника.
1881 - Основана е жандармерията като структура на реда в Княжество България. С указ 627 на княз Александър Батенберг от 26 юли 1881 г. е приет "Привременен устав за устройството на жандармерията". До септември 1944 г. е разформирана и възстановявана три пъти. От 1948 г. до 1961 г. съществува като Вътрешни войски по съветски модел. През 1985 г. е създадена Национална служба "Вътрешни войски" като обновена структура за осигуряване на вътрешния ред. Със Закона за МВР от 1997 г. Национална служба "Вътрешни войски" е преобразувана в Национална служба "Жандармерия" като специализирана охранителна и оперативно-издирвателна служба на МВР за охрана на стратегически и особено важни обекти, борба с терористични и диверсионни групи, охрана на обществения ред и борба с престъпността. От 1 октомври 2004 г. службата е напълно професионализирана. През годините съобразно измененията в Закона за Министерството на вътрешните работи, жандармерията е на подчинение на различни структури в МВР.
1909 - Открита е линията Радомир-Кюстендил, построена като част от железницата София-Скопие. Участъкът с дължина 54,4 км е открит на 26 юли 1909 г. от министър-председателя Александър Малинов. Трасето е с 9 тунела, преминава през Земенския пролом и на няколко места пресича река Струма с железни мостове. През 1909 г. е завършено строителството и на жп гара Кюстендил.
1909 - Обявена е стачка на работниците от Кибритената фабрика в Костенец.
В най-продължителната стачка в историята на българското работническо движение през първото десетилетие на ХХ век (133 дни) участват предимно девойки, жени и юноши, като няма нито един стачкоизменник. Те предявяват искания за увеличаване на заплатите, медицинско осигуряване, 8-часов работен ден. Стачката е ръководена от Димитър Благоев, Георги Кирков и Георги Димитров. Прекратена е на 6 декември 1909 г. с използване на полицейска сила. Работниците не постигат успех.
1946 - 26-ото Обикновено народно събрание (ОНС) приема Закон за допитване до народа за премахване на монархията и провъзгласяване на народна република, както и за свикване на Велико народно събрание. На 25 юли 1946 г. Министерският съвет внася за обсъждане в Народното събрание законопроекта за допитване до народа за премахване на монархията и за създаване на "Народна демократична република". Законопроектът е приет на 26 юли единодушно на първо четене с поименно гласуване на 244 народни представители (от заседанието поради болест или отпуски отсъстват 32-ма депутати). Референдумът за премахване на монархията е произведен на 8 септември 1946 г., като 92.72 процента от гласувалите са "за" република. На 15 септември 1946 г. 26-ото Народно събрание провъзгласява България за народна република.
1999 - Учредена е Българска комунистическа партия "Георги Димитров". На 29 януари 2000 г. в нея се влива Българската единна комунистическа партия. На 24 септември 2005 г. на ХVII редовен конгрес партията е преименувана в Партия на българските комунисти. Регистрирана е на 12 май 2006 г.
2002 - Подписан е договор за продажба на 99,59 процента от капитала на банка "Биохим" на "Банк Аустрия кредитанщалт груп".
2002 - Поройни дъждове в цялата страна. Само за два часа в каварненските села Белгун, Вранино и Челопечене падат по 200 литра на квадратен метър. В Силистра са наводнени много сгради и мазета.
2006 - Подписан е договор за продажбата на 69.99 процента от капитала на "Балканкар Средец" АД - София между Агенцията за приватизация и "ГТМ - Ангел Балевски" ЕАД за 91 111 111 лв.
2008 - Във Велико Търново се провежда 18-ата извънредна Национална конференция на Съюза на демократичните сили (СДС). Приет е нов Устав на партията, според който бивши и настоящи сътрудници на български и чужди тайни служби не могат да бъдат избирани за членове на Националния изпълнителен съвет на СДС. Предвиден е пряк избор на председателя на партията, на националните, регионални и общински ръководства, както и вътрешни избори за определяне на кандидатите на СДС за изборни длъжности - депутати, кметове и общински съветници.
2011 - Със 143 гласа "против" парламентът отхвърля вот на недоверие към правителството на Бойко Борисов за "провал в политиката по вътрешна сигурност и обществен ред, отложеното членство в Шенгенското пространство, полицейщината и нарушаването на основни човешки права". Вотът е внесен на 18 юли 2011 г., подписан от 74 народни представители от "Коалиция за България" и Движението за права и свободи.
2012 - Със 72 гласа "за", 136 "против" и двама "въздържал се" Народното събрание отхвърля вота на недоверие към правителството на Бойко Борисов, внесен от "Коалиция за България" и Движението за права и свободи за "провал в политиката в областта на вътрешните работи и правосъдието".
2015 - Министър-председателят Бойко Борисов и министърът на околната среда и водите Ивелина Василева откриват пречиствателна станция в Раковски. Изграждането на станцията е финансирано по Оперативна програма "Околна среда" за около 58 млн. лв. На церемонията присъстват депутати и политици от всички политически сили, заместник-областният управител на Пловдив Христо Грудев, кметове на общини и населени места от региона.
2016 - Партията "Българско национално обединение" /БНО/ издига икономиста Румен Гълъбинов и адвоката Веска Волева за кандидати за президент и вицепрезидент за изборите на 6 ноември 2016 г. Кандидатпрезидентската двойка има подкрепата на Гражданския форум "Промяна", Политическия клуб "Звено" и Българската асоциация на пенсионерите в София.
2017 - Министерският съвет одобрява Меморандум за разбирателство между Министерство на транспорта, информационните технологии и съобщенията на България и Министерство на транспорта и съобщенията на Македония за развитието на железопътните връзки между София и Скопие. Българската страна поема ангажимент за доизграждането на железопътната връзка по направлението София - Перник - Радомир - македонска граница до 2027 г. Македония, от своя страна, се ангажира да изгради жп направлението Крива паланка - Деве баир - българска граница до края на 2025 г.
2018 - Народното събрание подкрепя ветото на президента Румен Радев, наложено на 24 юли 2018 г. върху параграф 3 и параграф 4 от Закон за допълнение на Закона за приватизация и следприватизационен контрол, приет на 18 юли 2018 г. С параграф 3 се ограничава срокът на специфични задължения на купувачите по приватизационни договори в рамките на 5 години. С параграф 4 това ново правило се отнася и за вече сключени приватизационни договори.
2019 - Европейската централна банка (ЕЦБ) публикува резултати от цялостната оценка на българската банкова система, която обхваща шест банки вследствие на искането на България за установяване на тясно сътрудничество между ЕЦБ и Българска народна банка (БНБ). Цялостната оценка обхваща "Уникредит Булбанк" АД, "Банка ДСК" ЕАД, "Обединена българска банка" АД, "Първа инвестиционна банка" АД, "Централна кооперативна банка" АД и "Инвестбанк" АД. Европейската централна банка открива капиталов недостиг от 263 млн. евро в "Първа инвестиционна банка" (ПИБ) и 52 млн. евро в "Инвестбанк". Другите четири банки не падат под заложените минимални прагове и минават прегледите на качеството на активите и стрес тестовете без забележки. ПИБ и "Инвестбанк" са и най-слабо представилите се банки при проверката на БНБ през 2016 г.
2020 - В София, в галерия "Академия", се закрива ретроспективната изложба, посветена на 80-годишния юбилей на скулптора Йордан Вампоров, открита на 30 юни 2020 г. Изложбата представя скулптури, инсталация, малки пластики, рисунки, фотодокументи от различни изпълнени монументални работи, макети на проекти, фото и видео материал.
На този ден по света:
1821 - От пристанището в Архангелск, Русия, под командването на Фьодор Литке, руски мореплавател и географ, изследовател на Арктика, започва първата експедиция на кораба "Нова земя" към бреговете на Нова Земя - островна група в Северния ледовит океан между Баренцeво и Карско море. Експедицията изследва бреговете на Нова Земя, източната част на Баренцево море и Бяло море и завършва на 11 септември 1821 г. Това е първата от общо четири експедиции на кораба "Нова земя", последната от които завършва на 23 септември 1824 г.
1908 - В САЩ е създадено Федералното бюро за разследване (ФБР) със заповед на министъра на правосъдието и главен прокурор на САЩ Чарлз Бонапарт като специална служба, пряко подчинена на Министерството на правосъдието на САЩ и със седалище във Вашингтон. Чарлз Бонапарт, представител на един от клоновете на династията на Наполеон Бонапарт, установил се в Балтимор, щата Мериленд, създава бюрото, защото имал нужда от детективи, които да разследват федерални престъпления за Министерството на правосъдието. Първоначално бюрото работело с около десетина детективи, като през Втората световна война (1939-1945) персоналът на ФБР е увеличен от неколкостотин души на около 13 000 агенти. През първите години след създаването си ФБР се занимавало с двайсетина вида престъпления - от федерални криминални разследвания до случаи, свързани с националната сигурност. С течение на времето правомощията на бюрото се разширяват. През 50-те години на 20-и в. ФБР за първи път започва да публикува списък на 10-те най-издирвани престъпници.
1921 - Влиза в сила Трианонският мирен договор, подписан на 4 юни 1920 г. в двореца "Голям Трианон" във Версай между Унгария и страните победителки в Първата световна война (1914-1918). Според договора повече от половината от територията на Унгария се разпределя между Кралството на сърби, хървати и словенци, Чехословакия и Румъния, като към Румъния преминават Трансилвания и източната част на Банат, към Кралството на сърби, хървати и словенци Хърватско, Бачка и западната част на Банат, към Чехословакия Словакия и част от Украйна, провинция Бургенланд е предадена на Австрия. Числеността на унгарската армия се ограничава на 30 000 души, а на Унгария са определени репарации за изплащане. Договорът е в сила до Виенските арбитражи от 2 ноември 1938 г. и 30 август 1940 г., съгласно които към Унгария се присъединяват земи от Чехословакия и Румъния.
1944 - Съветските войски освобождават гр. Нарва от близо 3-годишна фашистка окупация по време на Втората световна война (1939-1945). Градът е превзет от нацистите през м. август 1941 г.
1949 - Опитният образец на съветския реактивен изтребител "МиГ-17" извършва първия си полет. Влиза в експлоатация в началото на 50-те години на 20 век. "МиГ-17" е първият руски самолет, способен да постига близка до свръхзвуковата скорост. Използван в бойни действия във Виетнам и Близкия изток и други части на света.
1952 - В Египет крал Фарук абдикира след преврат, извършен от тайната военна организация "Свободни офицери" начело с полк. Гамал Абдел Насър (23 юли 1952). На 18 юни 1953 г. Египет е провъзгласен за република.
1953 - Група революционери начело с Фидел Кастро щурмуват и превземат казармата "Монкада" в Сантяго, Куба. Това е началото на борбата на кубинския народ срещу диктатурата на ген. Фулхенсио Батиста, установена на 10 март 1952 г. с военен преврат. На 1 януари 1959 г. ген. Батиста е изгонен от страната. Обявена е победа на кубинската революция.
1956 - Президентът на Египет Гамал Абдел Насър обявява национализирането на Суецкия канал, като на британските и френски акционери на национализираната компания се изплаща компенсация. Целта е с получените от експлоатацията на канала средства да се компенсира отказът на Великобритания и САЩ да финансират строителството на Асуанския язовир, след като на 13 юни 1956 г. Суецкият канал преминава от британски под египетски контрол. Каналът, завладян от британските войски през 1884 г., е открит на 17 ноември 1869 г. Той свързва Средиземно море с Червено море и скъсява морския път между Европа и Индия с 6000 мили.
1963 - В 5.17 ч. в Скопие, Македония, е регистрирано земетресение с магнитуд 6,1 по скалата на Рихтер.
Трусът е регистриран в 5,17 часа и нанася огромни материални щети. Разрушени са 15 800 апартамента, а 28 000 са повредени. Над 200 000 жители остават без покрив над главата си, загиналите са 1070 души.
1995 - В Брюксел, Белгия, е подписана Конвенцията за създаване на Европейската полицейска служба (ЕВРОПОЛ) от посланиците на 15-те страни членки на Европейския съюз. Влиза в сила от 1 октомври 1998 г.
2002 - Започва експлоатацията на Северно-Васюганското газово находище в Томска област в Русия, чиито запаси възлизат на 29 млрд. куб. м.
2005 - Президентът на Италия Карло Адзелио Чампи подписва закон за реформа на съдебната система, който предвижда въвеждане на йерархична структура в системата на правосъдието, като се създава разделение между съдии и прокурори. Дотогава те са имали право да разменят ролите си.
2008 - В САЩ Сенатът гласува мащабен план за спасяване на пазара за недвижими имоти, чиято цел е да се окаже помощ и на хилядите заемополучатели, и на ипотечните компании, които са засегнати от кризата на жилищния пазар в резултат на най-тежката криза на пазара за недвижими имоти от Голямата депресия от 1929 г. Преди това текстът е одобрен и от Камарата на представителите. Планът цели да подпомогне заемополучателите, затруднени да изплащат месечните си ипотеки, най-вече повишавайки тавана на заемите за покупка на жилища, които могат да получат държавна гаранция. Текстът предвижда и значително финансиране за ипотечните компании "Фани Мей" и "Фреди Мак", които са на прага на фалита.
2009 - В Нигерия, при сблъсъци между силите на реда и радикални ислямисти в Майдугури в североизточната част на страната загиват 206 души. Убити са 197 ислямисти и 9 полицаи.
2009 - На церемония във военноморската корабостроителница в пристанище Вишакхапатнам, Индия е пусната на вода първата атомна подводница, построена в Индия - "Арихант" с водоизместимост 7000 тона, проектирана през 80-те години на 20-и в. и с въоръжение 12 ракети К - 15 "Сагарика".
2010 - В Камбоджа Международният трибунал за престъпленията на режима на Червените кхмери издава първата си присъда. Каинг Гуек Еав, бивш директор на затвор в Пном Пен, известен с кодовото име С-21, където през 70-те години са убити около 17 000 души, е обвинен и признат за виновен в извършване на престъпления срещу човечеството и тежки нарушения на Женевските конвенции и осъден на 30 години затвор. Международният трибунал за престъпленията на режима на Червените кхмери е създаден от ООН и от правителството на Камбоджа. Червените кхмери управляват Камбоджа от 1975 г. до 1979 г., като при управлението им в лагери и затвори са убити около 2 млн. души, представляващи образованата градска част от населението.
2011 - Списание "Нейчър" съобщава, че изследователи от Института за наука и технологии на Окинава, Япония, са дешифрирали генома на кораловия полип. Много корали са застрашени от измиране заради глобалното затопляне и увеличаването на киселинността на водата. Кораловите полипи образуват гигантски коралови рифове и играят изключително важна роля в екологията. Екосистемите, образуващи се около коралите, са основа на икономиката на много райони.
2012 - В Япония главният изпълнителен директор на най-голямата японска инвестиционна банка "Номура", Кеничи Ватанабе, подава оставка след скандал за търговия с вътрешна информация. Оставка подава и друг високопоставен ръководител на банката - Такуми Шибата. Финансовите регулаторни органи на Япония разследват "Номура секюритис" (подразделение на банката "Номура", което е в центъра на скандала) за изтичане на информация към клиенти преди планирани предлагания на ценни книжа на енергийната компания "Инпекс", финансовата група "Мицухо" и "Токио електрик пауър" през 2010 г.
2013 - В Рим, Италия, е проведена мащабна операция срещу организираната престъпност - арестувани са 51 предполагаеми членове на трите най-големи клана: Фашани, Триаси и Д'Агати. Трите клана от години владеят италианската столица и най-вече нейното морско предградие Остия. Характерно за организираната престъпност в Рим е, че тя се състои от три основни компонента - местна формация и прехвърлили се от Неапол и Сицилия кланове на камората и на мафията. През периода 1976-1992 г. италианската столица е под почти пълния контрол на "Бандата от Маляна" (по името на квартала в покрайнините на Рим, където възниква). Тя се състои от три клана и е уникална в криминалната история на Италия заради връзките си не само с традиционните престъпни структури в други области, но и с окултни масонски ложи, десни терористични организации и тайни служби.
2016 - Във Ватикана управителят на Италианската банка Иняцио Виско и председателят на Управлението за финансово разузнаване на Ватикана Рене Брюлхарт подписват споразумение за сътрудничество, целящо да регулира отношенията им и да сложи край на недоверието към дейността на банката на Светия престол. Споразумението е подписано след години на финансови реформи, чрез които банката на Ватикана трябва да отговори на международните стандарти за гарантиране на прозрачност на финансовите операции извършвани от нея.
2017 - С 419 гласа "за" и 3 гласа "против" Камарата на представителите (долната камара) на Конгреса на САЩ одобрява законопроект за засилване на едностранните санкции срещу Русия, Иран и КНДР. Законопроектът предвижда президентът на САЩ по-трудно да премахва санкции срещу Русия, и по-трудно да може да налага вето на вече въведени санкции.
2018 - Парламентът на Турция приема закон, съгласно който гражданите, родени преди 1 януари 1994 г., както и завършилите университетско образование, имат право да намалят военната си служба от редовен срок от 5.5 или 12 месеца на 21 дни срещу заплащане на сума от 15 000 турски лири (2290 долара) на правителството по банков път.