Co to bylo?! Taková je nejčastější reakce na enigmatický film Mulholland Drive (2001) při prvním zhlédnutí. Zamotaný příběh o odvrácené tváři Hollywoodu je pozdním vrcholem tvorby scenáristy a režiséra Davida Lynche, už tak proslulého nesnadno stravitelnými, ale nezapomenutelnými snímky jako Lost Highway, Zběsilost v srdci, Modrý samet, Mazací hlava nebo seriálem Městečko Twin Peaks. Mulholland Drive se ve Varech u příležitosti svých dvacátých „narozenin“ promítá v sekci Půlnoční filmy – a málokterý titul si uvedení v téhle sekci zaslouží tolik jako tenhle.
Snímek o slavném českém reprezentantovi působí reprezentativně: stejně jako Emil Zátopek zastupoval Československo na sportovních kláních, může jeho filmový portrét nyní fungovat jako výkladní skříň současné české kinematografie. Byl logickou volbou pro zahájení Mezinárodního festivalu v Karlových Varech, jistě se dočká potlesku na řadě zahraničních přehlídek, nebude překvapením, když pojede bojovat na Oscary.
Lehounký a iracionální strach vás bude provázet při sledování inovativního dokumentu o digitální simulaci a o lidech, kteří jsou přesvědčeni, že v ní žijeme.
V hesenském průmyslovém městě Stadtallendorf žije spousta cizinců. Právě děti přistěhovalců různých národností, od Ruska a Bulharska přes nevyhnutelné Turecko a Maroko až po Itálii a Rumunsko, má v 6. B Dieter Bachmann, učitel, jakého bychom si asi všichni přáli mít.
Režisér a scenárista Jan Šikl se o amatérský film zajímá dlouhodobě, takže když mu kamarád ukázal pětatřicet kovových krabic se záběry z prvních dní následujících po vpádu „spřátelených“ vojsk 21. srpna 1968, byl v šoku. Kdo ty bezmála čtyři hodiny záznamu pořídil, se dávno zapomnělo, a kde se cívky válely před více než deseti lety strávenými v černošické garáži, už taky nikdo neví. Autor časem získal podobných záběrů, natočených na 35mm film, z různých míst po celé republice ještě víc.