Денят 27 юли

Денят 27 юли в българската история


Денят 27 юли в българската история
27 Юли 2021 | 07:44 | Агенция "Фокус"
Снимка: pixabay.com
Православната църква отбелязва Деня на светите Седмочисленици. През 2000 г. на след остър политически и исторически дебат с гласовете на ДС ХХХVІІІ Народно събрание сваля академик Благовест Сендов от поста заместник-председател на парламента. През 1903 г. в сградата на Висшето училище в София по инициатива на проф. Любомир Милетич българските политически партии основават Благодетелна комисия за подпомагане на страдащите македонци с почетен председател митрополит Симеон Варненско-Преславски, с председател професор Димитър Агура и с членове Александър Радев, Димитър Петков, Димитър Вачов, Тодор Влайков и Андрей Ляпчев. На 27 юли е роден писателят Дончо Цончев. На тази дата умира Христо Константинов Фотев – български поет.
2016 г.
С внушително мнозинство парламентът реши да задължи членовете на тайни организации и общества, включително масонски ложи, да се разкрият. До това решение се стигна след дебат, продължил близо час и половина. В крайна сметка общо 138 гласуваха “за“, а петима бяха “въздържал се“. Нямаше "против".
2006 г.
Депутатите решават президентските избори да се проведат на 22 октомври. Председателят на групата на социалистите Михаил Миков обосновава предложението, като заявява, че партиите се готвят от началото на годината за тези избори.
2000 г.
След остър политически и исторически дебат с гласовете на ОДС ХХХVІІІ Народно събрание сваля академик Благовест Сендов от поста заместник-председател на парламента.
1991 г.
Провежда се обединителна конференция с участието на Българският земеделски народен съюз с председател Виктор Вълков (т. нар. БЗНС казионен), БЗНС "Никола Петков" (на Милан Дренчев) и БЗНС "Врабча 1", на която се учредява Български земеделски народен съюз – единен (БЗНС-единен). Избира се ново Постоянно присъствие със секретар Ценко Барев и председател на Управителния съвет Светослав Шиваров. Йосиф Петров е обявен за почетен председател на съюза. Печатен орган: в. "Земеделско знаме". След възстановителния конгрес на БЗНС (7 и 8 ноември 1992 г.) прекратява своята дейност. Възобновява се с решение на Софийския градски съд през март 1994 г. Съюзен секретар е Ценко Барев.
1983 г.
1947 г.
В периода 27 юли – 3 август се провежда посещение на правителствена делегация начело с Георги Димитров в Югославия. В Блед Димитров и Тито обсъждат договор за приятелство, сътрудничество и взаимопомощ между двете страни, въпроси на стопанското сътрудничество, транспорта, двувластните имоти и някои митнически облекчения. В центъра на вниманието е и македонският въпрос - постигната е договореност за "културно сближаване" на населението в Пиринския край с НРМ чрез създаване на "македонски театър", "македонски книжарници" и изучаване в училище на "македонски език и история". Решено е да не се води пропаганда за незабавно присъединяване на Пиринска Македония към МНР, а този акт да се обвърже с подписването на съюзен договор и връщането на Западните покрайнини на България.
1940 г.
На 26 и 27 юли в Залцбург А. Хитлер и Й. Рибентроп приемат последователно румънския и българския премиер и уговарят връщането на Южна Добруджа на България.
1925 г.
Гръцките офицери Каламбакис и Доксакис избиват 17 арестувани българи от селата Търлис, Ловча и Каракьой (Търлиски инцидент). На 12 януари 1925 г. България настоява за международна анкета. Докладът на Де Ровер и Корф от 2 май разобличава гърците и е приет от Съвета на Обществото на народите.
1903 г.
В сградата на Висшето училище в София по инициатива на проф. Любомир Милетич българските политически партии основават Благодетелна комисия за подпомагане на страдащите македонци с почетен председател митрополит Симеон Варненско-Преславски, с председател професор Димитър Агура и с членове Александър Радев, Димитър Петков, Димитър Вачов, Тодор Влайков и Андрей Ляпчев.
Любомир Милетич е филолог и общественик, член на Българската академия на науките. Милетич е роден в Щип. Следва славянска филология в Загреб, като завършва обучението си в Прага. Той е един от създателите на Висшето училище в София (днес Софийски университет "Св. Климент Охридски") и полага много грижи за неговото издигане. От 1888 г. до 1892 г. е преподавател, а след това между 1892 г. и 1934 г. е професор и ръководител на катедрата по славянска филология. През 1903 г. – 1904 г. е избран за декан на Историко-филологическия факултет, а през 1900 г. – 1901 г., 1921 г. – 1922 г. Милетич е избран и за ректор на университета. Той участва и в управлението на Българската академия на науките като председател на Историко-филологическия му клон между 1901 г. и 1915 г., подпредседател между 1911 г. и 1925 г. и председател от 1926 г. – 1937 г. на Управителния съвет на Българската академия на науките. Освен това Любомир Милетич между 1928 г. – 1937 г. е председател на Македонския научен институт, като дълги години е и редактор на списание "Македонски преглед". Той пръв чете лекции по сравнителна граматика на славянските езици и поставя началото на славянското езикознание в България. Изследва езика, бита и историята на българските преселници в Трансилвания, Банат, Влашко и Молдова. Проучва историята на българския език и българската диалектология и най-вече на източните говори. Автор e на редица трудове: "Книжнината и езикът на банатските българи", "Източните български говори", "Разорението на тракийските българи през 1913 г. година", "Седмиградските българи и техният език" и др.
1895 г.
В периода 21 – 27 юли 47 делегати от 62 учителски дружества основават Български учителски съюз с печатен орган вестник "Съзнание", посрещнат остро от просветния министър Константин Величков.
1877 г.
В хода на Руско-турската освободителна война (1877-1878 г.) части от отряда на Осман паша (на снимката) завладяват Ловеч.
Руско-турската освободителна война (1877-1878 г.) е война между Русия и Турция, довела до освобождаването на по-голямата част от българския народ от османско иго и до възстановяването на българската държава. Предизвикана е от подема на националноосвободителните движения на Балканите (въстанието в Босна и Херцеговина (1875-1878 г.), с което започва т. нар. Източна криза, Старозагорското въстание (1875 г.), Априлското въстание (1876 г.) в България) и широкото обществено движение в тяхна подкрепа. Целта на Русия е да подпомогне революционното движение в стремежа си да засили своето влияние на Балканите и да премахне някои неблагоприятни за нея последици от Кримската война (1853-1856 г.).
1875 г.
В периода 25 – 27 юли в гр. Браила, Румъния се провежда годишното събрание на Българското книжовно дружество.
1787 г.
Високата порта отправя ултимативно искане към Русия да й върне Кримския полуостров и да признае Грузия като васално на султана владение. В ултиматума се настоява и за гарантиране равни права на руските и на турските търговци.
1777 г.
Французинът маркиз Лафайет пристига в Америка и се включва в борбата на колониите за тяхната независимост. По-късно той се завръща във Франция и взема участие в революцията от 1789 г.
Войната за независимост на 13-те английски колонии избухва поради задълбочаващия се конфликт между тях и Метрополията. В резултат е създадена независимата държава САЩ. Военните действия започват на 19 април 1775 г. със сраженията при Лексингтън и Конкорд. На 4 юли 1776 г. американският Конгрес приема Декларацията за независимостта на САЩ.
В началото британските войски имат надмощие, но победата на американците в битката при Саратога през октомври 1777 г. води до обрат в хода на войната. Към американската армия, командвана от Джордж Вашингтон, се присъединяват и доброволци от европейските държави. На 19 октомври 1781 г. английската армия капитулира. С подписването на Парижкия мирен договор от 1783 г. Англия признава независимостта на САЩ.
1330 г.
Българският цар Михаил ІІІ Шишман и сръбският крал Стефан Урош ІІІ сключват еднодневно примирие, докато войските им са една срещу друга на хълмистото поле при Земен. Ден по-късно, на 28 юли българската войска се пръска да търси храна. Каталаните - наемници и част от сръбската войска, командвана от бъдещия цар Стефан Душан, нападат българите и ги разгромяват. В битката загива и българският цар Михаил III Шишман. Погребан е в църквата "Св. Георги" в с. Старо Нагоричане. Михаил III Шишман е последният български владетел, водил политика към установяване на военна и политическа хегемония на България на Балканския полуостров.
Цар Михаил ІІІ Шишман, е син на деспот Шишман, владетел на Видинската област. Денят и годината на раждането му не са известни. Избран е за цар на болярски съвет след смъртта на цар Георги Тертер II, който царува от 1321 г. до 1322 г. В един венециански документ от 1313 г. той е упоменат като "Михаил деспот на България, господар на Видин, родственик на цар Урош". За дъщерята на крал Стефан Урош II Анна-Неда Михаил III се жени през 1292 г., когато Милутин е принуден от татарския хан Ногай да върне Видин на деспот Шишман. През 1323 г. предприема поход срещу подбалканските градове и опустошава околностите им, обсажда и принуждава градовете между Месемврия и Сливен да признаят властта му. В отговор император Андроник III организира поход в Тракия и завладява Пловдив. През 1324 г. Михаил ІІІ Шишман организира поход срещу отцепника Войсил, а след неговото бягство в Константинопол нахлува в Източна Тракия и в продължение на 12 дни опустошава земите между Вира и Траянопол. През август 1324 г. Михаил ІІІ Шишман и Андроник III сключват мирен договор, според чиито клаузи българската държава задържа черноморските крепости Аетос, Анхиало, Месемврия, Русокастро, Диампол. Във византийски ръце остават Пловдив, Созопол, Агатопол и Вукелон. Междувременно през 1324 г. Михаил ІІІ Шишман изпраща в заточение своята първа съпруга Анна-Неда и сина си Иван Стефан. Причините за това решение се крият както в желанието на българския владетел да сключи съюз с Андроник III, като за да потвърди това си намерение сключва брак с вдовицата на Теодор Светослав и сестра на Андроник Теодора, така и в силно влошените му отношения със сръбския крал Стефан Урош III Дечански. През 1326 г. Византия е обхваната от вътрешнополитическа криза. В тази ситуация българският владетел сключил таен договор за взаимопомощ (т.нар. Черноменски договор от 13 май 1326 г.) с император Андроник III. Съгласно клаузите на Черноменския договор българският владетел се задължава да подкрепи Андроник III в борбата му срещу неговия дядо, а младия император Михаил III срещу Стефан Урош III. Сръбският крал Стефан Дечански заема страната на стария император Андроник II. През 1328 г. отношенията между Михаил Шишман и Андроник III силно се влошават след свалянето на стария император от престола и обявяването на Андроник III за "автократор". Военните действия между двамата приключват с подписването на т.нар. Одрински мир, според който срещу голяма парична сума Михаил III Шишман връща на Византия крепостта Вукелон (октомври 1328 г.). През май 1329 г. мирният договор е потвърден. През пролетта на 1330 г. Михаил III Шишман предлага на Андроник III организирането на антисръбски поход. Към българо-византийската коалиция се присъединяват и Иванко Бесараб, Белаур – б

Related Keywords

Montana , United States , Istanbul , Turkey , Stara Zagora , Bulgaria , Paris , France General , France , United Kingdom , Vasil Levski , Dobrich , Russia , Belgrade , Serbia General , , Plovdiv , Sofia , Sofiya Grad , Vidin , Vrabcha , Pernik , Zagreb , Grad , Croatia , Botev , Levski , Varna , Greece , Byzantium , Georgia , Constantinople , Milan , Lombardia , Italy , Slovak Republic , Munich , Bayern , Germany , Braila , Romania , Balkans , Romania General , Diyarbakir , Macedonia , Lovech , Zagora , Novosibirskaya Oblast , Sozopol , Burgas , Dobrogea , Slovenia , Staro Nagoricane , Buenos Aires , Distrito Federal , Argentina , Pirin , Blagoevgrad , Berlin , Macedonians , America , Turkish , Macedonian , Russian , Greek , Czechoslovakia , Bulgarian , German , Frenchman , Serbian , Dimitar Agoura , Joseph Petrov , King Stefan , Clement Ohrid , Theodore Svetoslav , Michael Shishman , Blagovest Sendov , Alexander Tsankov , Ivan Nikolov , George Washington , King Stefan Uros , Konstantinov Fotev , Constantine Velichkov , Bolshaya Sovetskaya , Penyo Penev , Doncho Tzonchev , Dimitar Petkov , Victor Valkov , Dimitar Vachov , King Michael Shishman , Stefan Uros , Emperor Michael , King Stefan Uros Michael , Michael Mikov , Adriana Budevska , Lubomir Miletic , Dimitrovi Tito , King Uros , Rhodopesi Strandja , King George , Ji Ivan Stefan , Cyrili Methodius , George Dimitrov , Ivan Alexander , Alexander Radev , Rectora University , Higher School , Mp Union , C Artistic Academy Sofia , English Army , Assemblya Bulgarian Academya Sciences , Bulgarian Academya Sciences , Theatera Bulgarian Army , Assemblya Bulgarian Literary , Us Congress , Ends Legal Facultya Sofia University , Us Army , Sofia City Court , Office Vice , Ends School , Mp Court , Companya Burgas , National Assembly , Sofia University , University Publishing , Odds National Assembly , Kinga Council , Buildinga Higher School , Management Councila Bulgarian Academya Sciences , Management Council Svetoslav , C Buildinga Higher School , Orthodox Church , Ds National Assembly , Day July , Office Vice President , Lubomir Miletic Bulgarian , Metropolitan Simeon , Todor Vlaykov , Andrei Lyapchev , Socialists Michael Mikov , Selected Be New Continuously , Union Secretary , Sofia Be Place , August Be Place , Macedonian Issue , Macedonian Theater , Pirin Macedonia , South Dobrogea , Tips Societal , Bulgarian Academy , Follows Slavic Philology , Slavic Philology , Management Council , Furthermore Lubomir Miletic , Eastern Bulgarian , Thrace Bulgaria , Minister Constantine Velichkov , Russian Turkish Liberation , Bulgarian Country , Romania Be Place , Bulgarian Literary , High Gate , Crimean Peninsula , Frenchman Marquess , Country United States , Early United Kingdom , Paris Peace , Michael Iii Shishman , Serbian King Stefan Uros Iii , July Bulgarian , King Stefan The Soul , Balkan Peninsula , King Michael Iii Shishman , East Thrace , Through August , The Meantime , Serbian King Stefan Uros , Serbian King Stefan , Hold Emperor , Through May , Through Spring , Deputy Chief , Yellow House , Mind Shopov , Bulgarian Theater , Bulgarian Army , Captain Petko , Constantine Philosopher , Haim Nissim Bulgarian , Night Sofia , George Bulgarian , After Liberation , Old Zagora , Stop Cold , Died Alexander Tsankov , Prime Minister , Ends Legal Faculty , State Science , Total Assembly , Bulgarian Bishop , Southwest Bulgarian Land ,

© 2025 Vimarsana