Az autózás az elmúlt évtizedekben alaposan megváltozott. Számtalan, korábban sikeres modell tűnt el, más nagy nevek pedig pont most tértek vissza. Csakhogy már nem minden olyan, mint egykor volt.
Az Európai Unió balesetbiztonsági bizottsága 2019-ben indított egy akciótervet, amely során a közúti baleseteket 2030-ra minimálisan 50%-kal kívánják csökkenteni, 2050-re pedig el szeretnék érni a Vision Zero akcióterv csúcsát, hogy útjainkon ne történjen súlyos baleset és senki ne veszítse életét.
Ilyen szín, olyan szín, egyik-másik néha felvillan, érthetetlen kis ábrákkal jelezve valamit… De mire érdemes extra mód odafigyelni egy autó műszerfalán, ha világítani kezd?
Ki ne felejtett volna már égve beltéri világítást, helyzetjelzőt, rádiót bekapcsolva az autóban? Sőt, a régebbi riasztóberendezések között volt olyan, amelynek csupán a készenléti üzemmódja teljesen le tudta meríteni az akkumulátort egy-két hét alatt, amíg az autó például a reptéri parkolóban ácsorgott. A lemerült akku súlyos bosszúság, s nem csak akkor és ott, amikor és ahol kifogy belőle a szufla. Oké, keríteni kell hirtelen valakit, hogy bebikázza az autót, rosszabb esetben ki kell vetetni az akkut, feltöltetni valakivel. Idő, bosszúság, kényelmetlenség, dől a napi terv, nem jó. De később még nagyobb a baj.
Mint azt legtöbben tudják, jelenleg a koronavírus miatt még tart a veszélyhelyzeti intézkedés Magyarországon. Ez egyben azt is jelenti, hogy a lejáró okmányok érvényessége automatikusan meghosszabbodik. De érdemes sokáig húzni a jogosítvány és a műszaki vizsga megújítását?