Około 7 miliardów złotych – tyle w przyszłym roku Polacy dopłacą do składki zdrowotnej. Tak zakłada podatkowy Polski Ład, nad którym posłowie pracują w ekspresowym tempie. Reforma może zostać uchwalona już w tym tygodniu. Sprawdziliśmy, ile będzie kosztować w przyszłym roku bezpłatna służba zdrowia.
Polski Ład jest w tej chwili w Sejmie, jest po pierwszym czytaniu, za chwilę zaczną się prace komisyjne. Jakich zmian możemy się jeszcze spodziewać w trakcie tych prac? W studio DGP rozmawiamy z wiceministrem finansów Janem Sarnowskim.
Polski Ład. Około 700 tys. przedsiębiorców rozliczających się podatkiem liniowym zostanie najmocniej dotkniętych planowanymi zmianami w ramach Polskiego Ładu. Zwiększenie im obciążeń, nawet jeśli wyniesie 4,9 proc. zamiast 9 proc., bez możliwości odliczenia kwoty wolnej od podatku, czyli planowanych 30 tys. zł, może spowodować, że część przedsiębiorców zrezygnuje z tej formy opodatkowania. – Tymczasem od 2004 roku, kiedy ją wprowadzono, przyniosła ona wiele korzyści zarówno dla firm, jak i budżetu państwa – mówi Rzecznik MŚP Adam Abramowicz, który zbiera podpisy pod petycją w sprawie zablokowania niekorzystnych zmian. Podpisało ją już ponad 52 tys. osób.
Będą zmiany w Polskim Ładzie! Minister finansów Tadeusz Kościński (65 l.) zapowiada obniżenie składki zdrowotnej z planowanych 9 proc. do 3 proc. dla pracujących na własny rachunek. Takie ulgi marzą się seniorom, którzy według planów rządu na zdrowie mają oddawać państwu aż 9 proc. emerytury lub renty. – Przecież przez lata płaciliśmy swoje składki – mówią.