Olga Tokarczuk podróżując po świecie znów mocno skomentowała sytuację w Polsce. Tym razem austriacka prasa donosi, że „Noblistka Tokarczuk krytykuje swoją ojczyznę Polskę”. Powód? Niezadowolenie z polityki rządu i służb, które nie wpuszczają do kraju imigrantów.
Nauka, Korea, Polska, Francja Musical „Marie Curie Polska noblistka widziana oczami Koreańczyków
tvp.info - get the latest breaking news, showbiz & celebrity photos, sport news & rumours, viral videos and top stories from tvp.info Daily Mail and Mail on Sunday newspapers.
Czeladź: Mistrzostwa Świata Saunamistrzów 2021
fakt.pl - get the latest breaking news, showbiz & celebrity photos, sport news & rumours, viral videos and top stories from fakt.pl Daily Mail and Mail on Sunday newspapers.
Spotkanie laureatek Literackiej Nagrody Nobla Swietłany Aleksijewicz i Olgi Tokarczuk
O epidemii, roli kobiet i wyzwaniach, z którymi muszą się mierzyć, ale też o protestach, demokracji i wolności rozmawiały w czwartek laureatki Literackiej Nagrody Nobla Swietłana Aleksijewicz i Olga Tokarczuk. Spotkanie pod hasłem Protest/Pratest odbyło się w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu. Dyskusję prowadziły dziennikarka Monika Olejnik oraz prof. Magdalena Środa. Olga Tokarczuk była pytana m.in. o zmiany, jakie zaszły w świecie w związku z pandemią. Wskazała, że reżimy covidowe zatrzymały ludzi w domu i - jak powiedziała - spowodowały zatrzymanie naturalnych dla społeczeństw ruchów. - Na przykład zatrzymanie protestów. Władza autorytarna w wielu krajach wykorzystała reżim covidowy do tego, aby położyć łapę na wszystkim na czym może. Wydaje mi się, że jesteśmy coraz bardziej zmęczeni i zniechęceni - mówiła pisarka. Dodała, że społeczeństw
- Na przykÅad zatrzymanie protestów; wÅadza autorytarna w wielu krajach wykorzystaÅa reżim covidowy do tego, aby poÅożyÄ ÅapÄ na wszystkim na czym może. Wydaje mi siÄ, że jesteÅmy coraz bardziej zmÄczeni i zniechÄceni - mówiÅa pisarka. DodaÅa, że spoÅeczeÅstwa sÄ
w kryzysie, który byÄ może jest najważniejszym kryzysem po II wojnie Åwiatowej. Å»yliÅmy w kulturowej arogancji
Z kolei Aleksijewicz podkreÅliÅa, że pandemia spowodowaÅa powstanie ânowego Åwiataâ.
- Trzeba jak najszybciej zdefiniowaÄ filozofiÄ nowego czasu (â¦) musimy od nowa stworzyÄ swoje odczucie, siebie w Åwiecie. Nagle okazaÅo siÄ, że to nie my jesteÅmy wielcy, ale jakiÅ mikrob, który jest mocniejszy niż jakiekolwiek wojsko - mówiÅa. DodaÅa, że czÅowiek nagle staÅ siÄ kimÅ maÅym.