Tálibán stíhá vysoce postavené důstojníky afghánské armády. Skrývají se, jejich šance na útěk ze země jsou aktuálně mizivé. Blesk Zprávy o tom získaly informace od zdroje, který má na nejvyšších místech afghánské armády rodinné vazby. Muž žije v Čechách přes 30 let, v minulosti pracoval jako tlumočník pro českou armádu. Teď Česku vzkazuje: „Celý život jsem zachraňoval české životy, moje rodina v Afghánistánu hájila zájmy Česka. Zachraňte je, dlužíte jim to.“
Všechny tři oběti páteční tragické nehody malého letadla na Slovensku byli Češi. Na dotaz ČTK to dnes uvedla policejní mluvčí Mária Linkešová. Slovenská média dříve informovala, že tragédii nepřežili dva Češi a slovenský pilot, který žil v Česku. Svědci popsali, jak děsivě to vypadalo na místě neštěstí.
V Afghánistánu dál zůstávají lidé s vazbami na Česko. Kromě některých afghánských spolupracovníků a jejich rodin, kteří se nevešli mezi vybrané do třech evakuačních letů, to jsou i lidé, kteří mají české pasy či trvalý pobyt v ČR. Je to případ Omara - ten má navíc i českou matku, která ho jako malého adoptovala. Právě přes ni Blesk Zprávy informoval o choasu po středečním výbuchu. V Kábulu uvízl i se svou manželkou. Na záchranu čekal před letištěm od středy, stříleli na něj Tálibánci, ale údajně i Britové.
Z Afghánistánu bylo evakuováno celkem 59 dětí včetně měsíčního miminka. Rodiče a sourozenci těchto dětí odletěli do Čech společně, širší rodinu však museli opustit. Neziskový spolek Vlčí Máky usiluje společně s humanitární organizací Berkat o to, aby se do Čech dostali další spolupracovníci Česka i ostatní členové již evakuovaných rodin. Pomoci v tom má i veřejná sbírka, kterou organizace společně založily.
Česko se podle ministra vnitra Jana Hamáčka (42, ČSSD) nemusí za záchrannou akci z Afghánistánu vůbec stydět. Podle něj se podařilo zachránit všechny, kteří byli identifikováni jako spolupracovníci ambasády. V rozhovoru pro Blesk prozradil i to, jak Afghánci začnou nový život v Česku.