Polityka i Społeczeństwo
Teleskop Einsteina, nad projektem którego pracowali m.in. Polacy, został wybrany jako jedna z kluczowych inicjatyw w budowie w UE najnowocześniejszej na świecie bazy badawczej. Za trzy lata poznamy lokalizację jego budowy; obserwacje kosmosu ruszą w 2035. „Wraz z budową ET badania astronomiczne fal grawitacyjnych wejdą w złotą erę” – uważa prof. Dorota Rosińska z Obserwatorium Astronomicznego UW.
Teleskop Einsteina, projekt pierwszego podziemnego i najbardziej zaawansowanego europejskiego obserwatorium fal grawitacyjnych trzeciej generacji, znalazł się pośród 11 projektów wpisanych przez Europejskie Forum Strategii ds. Infrastruktur Badawczych (ESFRI) na zaktualizowaną Europejską Mapę Drogową Infrastruktury Badawczej 2021 (EMDIB). Mapa to dokument, który gromadzi inicjatywy kluczowe z punktu widzenia budowy w Unii Europejskiej najnowocześniejszej na świecie bazy badawczej, od nauk humanistycznych i społecznych, przez środ
Teleskop Einsteina Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Warszawskiego polskim pilotem tvp.info - get the latest breaking news, showbiz & celebrity photos, sport news & rumours, viral videos and top stories from tvp.info Daily Mail and Mail on Sunday newspapers.