comparemela.com


Преглед на някои от основните теми в британския печат (Агенция „Фокус“)
28 Юли 2021 | 21:58 | Агенция "Фокус"
Снимка: АФП
Пекин. Китайският милиардер, свиневъд и земеделски магнат Сун Дауви е осъден на 18 години затвор след седмици тайни заседания и е глобен с 3,11 милиона юана (около 400 хиляди евро) за редица престъпления, включително „причиняване на неприятности“, пише британското издание
The Guardian.Наблюдатели обаче твърдят, че целият случай е политически мотивиран.
Съдът в китайския град Гаобейдян, близо до Пекин, реши да осъди Сун за престъпления като „организиране на група хора, за да атакуват правителствени служби“, „възпрепятстване на правителството“ и „предизвикване на спорове и създаване на проблеми“, които са общи условия които често се използват срещу правозащитници и дисиденти, отбелязва Guardian.
Сун, откровен критик на правителството в Пекин, беше арестуван на 11 ноември, заедно с над 20 души, включително съпругата му, двамата синове и снахата.
Правозащитни организации твърдят, че обвинението е очевидно отмъщение за дългосрочната подкрепа на Сун и приятелството му с дисидентите в Пекин.
***
Daily Mail.
На страницата си в „Туитър“ Тунберг отбеляза, че след първата ваксинация срещу COVID-19, тя се чувства „много признателна“, а също така осъжда „изключително неравномерното“ разпределение на ваксините в света.
„Днес получих първата си доза от ваксината COVID-19. Много съм благодарна, че имам късмета да да живея в онази част на света, където вече мога да да се ваксинирам“, написа 18-годишната екоактивистка.
Освен това, Тунберг, която насърчава другите да последват примера й да се ваксинират срещу коронавируса, цитира статистика от The New York Times, отбелязвайки, че 84% от световните дози ваксини са били използвани в страни с висок и по-висок от средния доход. „Само 0,3 % от лекарствата са били използвани в страни с ниски доходи“, добави тя.
„Никой не е в безопасност, докато всички не са в безопасност. Но когато ви предложат ваксина, не се колебайте. Това спасява животи“, заключи Тунберг.
Както припомня Daily Mail, по-рано футболистът Дейвид Бекъм, актрисата Оливия Колман и певицата Били Айлиш, наред с други, се обърнаха към световните лидери с призив да споделят дози коронавирусни ваксини със страните с ниски доходи.
Преди срещата на върха на лидерите на Г-7 посланиците и поддръжниците на УНИЦЕФ издадоха съвместно писмо, в което предупреждават за риска от разпространение на нови щамове на коронавируса при липса на „справедливо и равномерно“ снабдяване с ваксини в международен план.
***
Лондон. Китай изгражда нова ядрена ракетна база в пустинята близо до градския окръг Хами в Синдзян-Уйгурския автономен окръг, съобщава
The Times, позовавайки се на сателитни снимки. Според британския вестник изображенията на строящо се военно съоръжение с обща площ 800 квадратни километра, което се изгражда в близост до „прословутите“ лагери за мюсюлмански уйгури, са се превърнали в „допълнително доказателство“, че Пекин е започнал най-решително да увеличава ядрения си арсенал.
Както припомня изданието, създаването на нова база ще се извършва на около 386 км северозападно от друг строящ се комплекс за ракетни силози, открит преди няколко седмици в околностите на град Юмен, също разположен на значително разстояние от външните граници на страната.
поред вестника съоръжението близо до Хами е идентифицирано от двама изследователи от неправителствената организация на Федерацията на американските учени Мат Корда и Ханс Кристенсен, които преди това казаха пред американските медии, че както базата, така и съседният комплекс в района на Юмен заедно „са най-сериозното увеличение на китайския ядрен арсенал в историята“.
Както отбелязаха Корда и Кристенсен, след като и двете бази заработят, първата ще помещава 110, а втората 120 силози за междуконтинентални балистически ракети (МКБР), като общият брой на известните стационарни силози в Китай ще бъде приблизително десетократен.
„Броят на китайските шахти в строеж надвишава броя на силозно базираните МКБР в Русия и съответства на около половината от общия арсенал на американските МКБР“, предупредиха учените. „Програмата за строителство на шахти на Китай е най-голямата по рода си от времето на Студената война, когато СССР и САЩ построиха ракетни силози“.
Общоприето е, че Китай, чийто ядрен арсенал, освен стационарни МКБР, включва и около сто мобилни пускови установки за тях, има относително скромни запаси от ядрени бойни глави, ненадвишаващи 300 единици, придържайки се към политика на „минимално възпиране“ - очевидно обаче от известно време Пекин е решил да поеме по различен курс, твърдят британските журналисти.
Американски изследователи са убедени, че по този начин Китай може да се опита да подчертае статута си на велика сила, както и да засили доверието в своята система за сдържане, показвайки, че е способен да парира модернизираните средства на други ядрени сили, включително САЩ, Русия и Индия, пише The Times.

Related Keywords

United States ,Stockholm ,Sweden ,United Kingdom ,Beijing ,China ,Russia ,London ,City Of ,Swedish ,Chinese ,I Hans Christensen ,David Beckham ,Unioni United States ,Twitter ,United Kingdom Edition ,Chinese City ,Human Rights ,Swedish Greta ,According To United Kingdom Journal ,Mat Catgut ,Hans Christensen ,Soviet Union ,ஒன்றுபட்டது மாநிலங்களில் ,ஸ்டாக்‌ஹோல்ம் ,ஸ்வீடந் ,ஒன்றுபட்டது கிஂக்டம் ,பெய்ஜிங் ,சீனா ,ரஷ்யா ,லண்டன் ,நகரம் ஆஃப் ,ஸ்விட்ச் ,சீன ,டேவிட் பெக்காம் ,ட்விட்டர் ,ஒன்றுபட்டது கிஂக்டம் பதிப்பு ,சீன நகரம் ,மனிதன் உரிமைகள் ,ஸ்விட்ச் க்ரிட ,ஹான்ஸ் கிறிஸ்டென்சன் ,சோவியத் தொழிற்சங்கம் ,

© 2025 Vimarsana

comparemela.com © 2020. All Rights Reserved.