Слаба активност на референдума в 4 села до Обзор за оставане в община Несебър
публикувано на 04.07.21 в 04:21 | обновено на 04.07.21 в 12:04
Снимка: БНР
При слаба избирателна активност протича референдумът в 4-те села край Обзор. Жителите на Баня, Паницово, Козница и Емона гласуват дали да останат или да се отделят от община Несебър.
До тази ситуация се стигна, след като преди няколко месеца жителите на Обзор и още 6 села с мнозинство решиха да се отделят от община Несебър в нова административна единица с център Обзор. Тогава 73 % от участвалите гласуваха да се отделят от община Несебър. И с решение от 1 март избирателната комисия в Несебър обяви, че предложението за създаване на нова община с център Обзор е прието.
В сегашното допитване 226 жители на четирите села отговарят на въпроса: „Подкрепяте ли предложението Баня, Емона, Паницово и Козница да останат в пределите на община Несебър“.
Референдумът се провежда въпреки решение на административния съд в Бургас, че такова допитване е незаконосъобразно и препоръката на ЦИК за отмяната му. Но общинската избирателна в Несебър късно снощи реши референдум да има.
Избирателната активност към 12 часа е 25 на сто, а за да се счита за валиден референдумът, трябва да са гласували над 40 на сто от избирателите.
В най-голямото село - Баня, до 11 часа бяха гласували 30 души. Подали своя вот там изразиха надежда гласът им да бъде зачетен и че допитването няма да бъде обявено за незаконно.
Няма постъпили жалби за нарушения в Общинската избирателна комисия в Несебър.
Жителите на селата, които трябва да бъдат отделени от община Несебър, протестираха днес срещу отделянето.
„Референдумът свърши своята работа, хората са вече разединени. Имаме приятели, роднини в Обзор, зачитаме техния вот, но оттам няма същото разбиране. Нашият вот е да останем в община Несебър“, каза местен жител.
„Ако евентуално нашето искане не бъде осъществено – да бъдем към община Несебър, ще обявим гражданско неподчинение и ще затворим пътя Бургас-Варна“, каза гласоподавателка.
„Смятам, че една малка община, като бъдещата Обзор, няма как да генерира достатъчно приходи за себе си, а камо ли да оправи и околните села“, каза друга жена.
Организаторът на протеста Росица Ракова се обърна към премиера.
„Чуйте гласа на народа, това че 1000 човека казаха „да“, а 100 човека – „не“, не означава, че малките хора са по-малко значими от големия брат“, каза тя.
Писмото, което ще бъде пратено до различни институции, е подписано от над 70 души.
Росица Ракова обясни и защо въпреки съдебното решение общественото допитване трябва да се проведе.
„Продължаваме да твърдим, че бъдещата община Обзор няма как да се издържа икономически. Нашите надежди са да останем в пределите на община Несебър, да продължим да се надяваме на бъдещите проекти и планове с общината“.
Според жители на Обзор провеждането на нов референдум е незаконосъобразно.
„Гласувахме да преминем към община Обзор и все още се опитват да ни правят спънки и да оспорват и да се опитват да казват, че мнозинството от селата искат да си останат. Няма нищо такова“.
Четири са секционните комисии, които бяха разкрити днес. Гласуването с хартиени бюлетини продължава до 20 часа.
Президентът Румен Радев обаче не издаде указ с мотив, че по време на преброяване не може да се извършва териториално деление. Преброяването ще започне тази есен.