Преди дни служебното правителство предложи актуализация на бюджета, която залага на повече пари за социални разходи. Заради подобрените икономически показатели, събраните повече пари от Националната агенция по приходите и Агенция "Митници", държавата е допълнила 2 милиарда лева към бюджета за тази година. От тях 575 млн. лв. са за социални разходи, 430 млн. лв. - за подкрепа за бизнеса, 335 млн. лв. - за здравеопазване, 200 млн. лв. - за други разходи.
Пари са предвидени и за президентските избори в два тура, както и ако се стигне до нов предсрочен парламентарен вот и избори 2 в 1.
Най-много средства, над половин милиард лева, са планирани за социални разходи. Предвижда се всички пенсии да бъдат актуализирани средно с 12,5%. След актуализацията минимална пенсия от 300 лв. става 340 лв., максималната нараства на 1 500 лв., а социалната - на 170 лв. Служебният кабинет предложи и амбициозна мярка – всички пенсионери с пенсии под линията на бедност от 369 лв. и без други доходи, да получат като добавка разликата до линията на бедност.
Актуализацията предвижда хората над 65 години и с пенсии под линията на бедност и без други доходи, да получат като добавка разликата до линията на бедност – у нас това са над 430 000 души.
"От първи октомври всички български пенсионери, които получават доходи под линията на бедност, да бъдат допълнени през Социалното подпомагане до тази линия, която за 2021 година е 369 лева. По този начин абсолютно всички български пенсионери ще получат увеличение на пенсиите и добавката от 50лв. ще бъде инкорпорирана трайно в размера на получаване на една или повече пенсии", обясни министърът на труда и соцалната политика Гълъб Донев.