Бил жесток владетел, но станал хрисим, след като Св. Дух му върнал зрението
15 юли, 2021
Историята на Църквата познава много европейски светци, които са били езически владетели и са вършили много злодеяния, но по Божия промисъл те се отричат от своите прегрешения и лъжливи вярвания и обръщат в Христа не само себе си, но и своите народи. Такъв е и славяноруският Свети равноапостолен велик княз Владимир (956-1015), чийто празник Църквата чества на 15 юли, както и хората, които носят това име.
Той бил трети син на княза на Киевска Рус Светослав. Бабата на Владимир е Света Олга. Тя е българска княгиня от Плиска. Според някои учени се е казвала Елена и всъщност е била дъщеря на цар Симеон Велики или на брат му Владимир Расате.
Като трети син Владимир нямал право на трона, но през 980 г. той се възползвал от войната между по-големите си братя Олег и Ярополк и става велик княз на Киевска Рус.
Харем
В началото на своето управление той бил жесток и развратен владетел, който правел много човешки жертвоприношения. Имал четири жени и цял харем от 800 наложници.
Но през 988 г. Владимир разширява държавата си до Крим и Черно море. Тогава император Василий II изпраща своите мисионери, които убедили Владимир да се покръсти и му дава дъщеря си Анна за съпруга.
Непосредствено преди кръщението обаче Владимир ослепял. Според летописа в кръщелния купел той прогледнал и възкликнал: „Сега познах истинския Бог!“ От този момент нататък князът съборил езическите идоли и на тяхно място построил храмове. Той безкомпромисно сложил черта на езическото минало на Русия и като се върнал от Херсонес в Киев, казал на поданиците си: „Който не влезе в Днепър да се кръсти, той е мой враг“.
Милосърдие
Княз Владимир разделил живота си на две части. В миналата, езическата, останал харемът със стотиците наложници и жертвоприношения. В новата, християнската, князът водил благочестив семеен живот с единствената си законна жена Анна. Той започнал да дава милостиня, не се гнусял да дели трапезата си с бедните, канейки ги в двора си. На тези, които били болни и не можели да дойдат, се карало угощението с каруци до домовете им. Известно е още, че князът отменил смъртното наказание с думите „боя се от греха“. Така благодатта на Светия Дух променила някога жестокия Владимир към по-добро, от което имал полза и целият му народ. Заради тази промяна хората започнали да го наричат ласкаво Червеното слънце.
Промяната в душата на Владимир е толкова голямо чудо, че не може да се обясни с никакви човешки усилия, а само с Божията милост и могъщество.
Не приел исляма заради свинското
Княз Владимир Покръстител е от същото значение за народи си, както княз Борис I Михаил за българите, правейки цивилизационния избор да установи в държавата си християнството.
В началото е бил ухажван от мисионери на различни вероизповедания. При него дошли най-напред мюсюлмански духовници. На княза отначало му харесало многоженството в исляма, но като му обяснили, че трябва да се откаже от свинското месо и алкохола, според преданието ги отпратил с думите: „Не може в Русия да не се яде и пие!“ Изкушавали го и римските свещеници. На тях той отказал с аргумента: “Не мога да приема това, което баща ми е отхвърлил!“ Според историците става дума за неуспешната мисия, изпратена през 962 г. в Киев от германския император Отон I. Летописците свидетелстват, че да приеме православието го убедили неговите посланици, които отишли в Константинопол да се запознаят с византийската вяра. Като се върнали, те му казали: „Когато отидохме при гърците, те ни въведоха там, където служат на техния Бог (катедралата „Света София“ - б.р.), и ние не знаехме, на небето ли сме или на земята: не можем да забравим тази красота и както всеки човек, след като вкуси сладкото, се отвращава от горчивото, така и ние не искаме да оставаме с предишната езическа вяра“.
Тагове: