comparemela.com


Срещата Меркел-Байдън: САЩ и Германия стартират партньорство в областта на енергетиката и климата в помощ на Централна и Източна Европа и Украйна
16 Юли 2021 | 07:52 | Агенция "Фокус"
Снимка: Metro
Вашингтон. САЩ и Германия стартират партньорство в областта на климата и енергетиката, което ще се съсредоточи, наред с другото, върху подпомагането на страните от Централна Европа и Украйна. Това бе съобщено на съвместната пресконференция след срещата в Белия дом между американския президент Джо Байдън и германския канцлер Ангела Меркел, предава
TACC.
„Днес стартираме климатично и енергийно партньорство в подкрепа на енергийната сигурност и развитието на устойчиви енергийни технологии в развиващите се икономики, включително Централна Европа и Украйна“, обяви американският лидер, без да разкива допълнителни подробности относно този проект.
Справочните материали, публикувани по-късно от Белия дом, изясняват, че партньорството ще обхваща „три ключови области на сътрудничество“. Първо, става въпрос за намерението на Вашингтон и Берлин да засилят двустранното сътрудничество в борбата срещу глобалните климатични промени. Второ, страните планират да разширят сътрудничеството по „разработването и внедряването на критични енергийни технологии“. Освен това САЩ и Германия ще работят заедно „за ускоряване на [прехода] към устойчива енергия в развиващите се икономики“, като същевременно помагат за борба с изменението на климата и избягват „енергията да се използва като инструмент за налагане“.
По отношение на последната точка, страните обещават да „мобилизират инвестиции в Централна и Източна Европа, включително да подкрепят енергийната трансформация на Украйна, енергийната ефективност и енергийната сигурност“. Освен това САЩ и Германия възнамеряват да положат подобни усилия, за да подпомогнат страните с най-значителни емисии във въздуха в Южна и Югоизточна Азия.
В същото време Вашингтон и Берлин обявиха желание да гарантират, че международната общност си поставя по-амбициозни цели в борбата срещу глобалното затопляне. „И двете страни са решени да постигнат целите на Парижкото споразумение и да предприемат решителни действия [в областта на климата] през това десетилетие
“, се казва в изявлението на Белия дом. То също така потвърждава, че САЩ и Германия са за нулиране на емисиите на парникови газове „най-късно до 2050 г.“.
От страна на САЩ специалният пратеник на президента по климата Джон Кери и енергийният секретар Дженифър Гранхолм ще играят координираща роля в партньорството. Техните колеги от ФРГ ще бъдат министърът на икономиката и енергетиката Петер Алтмайер и министърът на околната среда и ядрената безопасност Свеня Шулце.
САЩ и Германия възнамеряват да обмислят практически съвместни мерки за укрепване на енергийната сигурност на Европа и Украйна, каза още Байдън. „Канцлерът Меркел и аз възложихме на нашите екипи да обмислят практически мерки, които можем да предприемем съвместно, независимо дали енергийната сигурност на Европа и Украйна е засилена. Ще изхождаме от руските действия. Ще видим“.
Превод и редакция:
Сподели:
© 2021 Всички права запазени. Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации без предварителното съгласие на Информационна агенция "Фокус"!
СВЪРЗАНИ НОВИНИ
Вашингтон. Президентът на САЩ Джо Байдън поиска гаранции от Ангела Меркел, че новият газопровод за Германия от Русия няма да даде смелост на президента Путин, след като "тежките" преговори не доведоха до споразумение по време на прощалното й посещение в САЩ, пише британският вестник The Times.Байдън е подложен на силен натиск от влиятелни демократи, след като се отказа от санк...
16 Юли 2021 | 15:50 | Агенция "Фокус"
Агенция "Фокус"
Агенция "Фокус"
Киев. Украинският президент Владимир Зеленски, преди срещата между американския лидер Джо Байдън и германския канцлер Ангела Меркел, заяви, че е уверен, че те ще "се противопоставят заедно на агресора" и няма да вземат решения за Украйна без нея. Тези преговори могат да променят бъдещето на Европа, написа той в „Туитър“, цитиран от
TACC.
"Срещата между Джо Байдън и германския канцлер Меркел може да промени бъдещето на Европа. Ценности, принципи и сигурност не могат да се обменят за икономически интереси. Вярвам, че нашите партньори, САЩ и Германия, ще се противопоставят съвместно на агресора (както наричат Русия в Киев - ТАСС), а не да го насърчават ", заяви Зеленски." И никакво решение за Украйна без Украйна", добави той.
Превод и редакция: Юлиян Марков
15 Юли 2021 | 18:38 | Агенция "Фокус"
Вашингтон. Президентът на САЩ Джо Байдън и германският канцлер Ангела Меркел няма да правят съвместни изявления по проекта „Северен поток 2“ и няма да взимат нови конкретни решения по него на срещата си, която ще се проведе в четвъртък в Белия дом. Това бе съобщено в сряда на специален телефонен брифинг за журналисти относно посещението на Меркел във Вашингтон от високопоставен служител на американската администрация, предава
TACC.
„Не очакваме официално съобщение или осезаем резултат от срещата на лидерите утре по „Северен поток“. Но както казах, екипите [т.е. американските и германските държавни служители] проведоха много продуктивни преговори. И очаквам това да продължи“, каза американският служител.
Потвърдено бе, че в разговорите с Меркел Байдън възнамерява да засегне както изграждането на газопровода „Северен поток 2“, така и възможността за разработване на механизми, които да гарантират, че енергийните ресурси не се използват като принудителен инструмент.
„По въпроса за „Северен поток“. Както знаете, ние от известно време взаимодействаме с германското правителство на много нива относно нашите [американски] притеснения за проекта. Това включваше взаимодействие на помощника на [американския] президент по националната сигурност Джейк Съливан [с германския му колега], държавния секретар на САЩ [Антъни Блинкен], разговорите им с германското правителство. Очаквам президентът Байдън да обърне внимание на тази дългогодишна загриженост в срещата си с канцлера Меркел [по време на диалога] относно руския геополитически проект, както и важността на разработването на специфични механизми, които да гарантират, че енергията не се използва като принудителен инструмент срещу Украйна, срещу нашите [американски] съюзници от Източния фланг на [НАТО] или която и да е друга държава“, каза говорителят на брифинга.
„Вярваме, че отказът да използваме санкции, който обявихме през май, ни предостави дипломатическо пространство за работа с Германия, за провеждане на тези преговори, за да се опитаме да намерим начини за неутрализиране на негативното въздействие на тръбопровода. Нашите екипи обсъдиха това безпокойство, те ще продължат да обсъждат тази загриженост“, каза още представителят на изпълнителната власт на САЩ.
Освен това бе призовано да не се правят далечни изводи относно факта, че Вашингтон и Берлин все още не са постигнали споразумение по „Северен поток 2“, въпреки че германската страна очаква компромис до август. „Не бих направил изводи по отношение на времето. Мисля, че имаме добри дискусии. Връзката към август, която се проследява, мисля, се обяснява с факта, че по това време Държавният департамент трябва да представи друг доклад [относно прилагането на санкции срещу участниците в проекта „Северен поток 2“] на Конгреса на САЩ“, каза водещият на брифинга.
„Въпреки това не очакваме никакви съобщения [в това отношение] специално в рамките на това посещение [на Меркел]. Независимо от това, ние вярваме, че водим изключително продуктивни преговори с германското правителство. И ще продължим тези преговори с тях през следващите дни“, добави служителят на американската администрация.
Превод и редакция:
Тереза Герова
АКЦЕНТИ

Related Keywords

Germany ,United States ,Russia ,Washington ,Ukraine ,Russian ,German ,Jake Sullivan ,States Jo Biden ,Congressa United States ,Fielda Energy ,Anthony ,Germany Start ,East Europe ,United States Jo Biden ,German Chancellor Angel Measures ,Measures Biden ,State Secretary ,Expected President Biden ,Chancellor Measures ,ஜெர்மனி ,ஒன்றுபட்டது மாநிலங்களில் ,ரஷ்யா ,வாஷிங்டன் ,உக்ரைன் ,ரஷ்ய ,ஜெர்மன் ,ஜேக் சல்லிவன் ,அந்தோணி ,ஜெர்மனி தொடங்கு ,கிழக்கு யூரோப் ,நிலை செயலாளர் ,

© 2025 Vimarsana

comparemela.com © 2020. All Rights Reserved.