среда, 21. јул 2021.
Вашингтон и Берлин су постигли начелни споразум око контроверзног гасовода Северни ток 2, према којем ће САД дозволити завршетак тог пројекта без увођења нових санкција Немачкој и Русији.
Према речима помоћника чланова америчког Конгреса, упознатих са нацртом споразума, САД и Немачка ће заузврат начинити одређене уступке Украјини и Пољској које се оштро противе гасоводу, али тренутно није јасно да ли би се Кијев и Варшава сложили са тим.
Према америчко-немачком споразуму, Украјина би добила 50 милиона долара кредита за технологије засноване на зеленој енергији, гаранцију о надокнади новца за транзитне таксе за гас, које ће изгубити због новог гасовода, до 2024. године, и обећање и Берлина и Вашингтона да ће санкције бити поново размотрене ако Русија буде користила гас као политичко оружје, навели су помоћници чланова Конгреса.
Кад је реч о уступцима Пољској, Немачка би пристала да буде део такозване „Иницијативе три мора“, чији је циљ јачање инвестиција, инфраструктурног развоја и енергетске безбедности медју државама које излазе на Балтичко, Црно и Јадранско море.
Стејт департмент је јуче саопштио да ће високо позиционирани амерички дипломата посетити ове недеље и Пољску и Украјину, делом и због разговора о гасоводу Северни ток 2 за које се очекује да буду напети.
САД су се дуго противиле том пројекту захваљујући којем ће руски природни гас стизати до Немачке и покушавале да спрече његову реализацију.
Вашингтон је тврдио да ће гасовод угрозити енергетску безбедност Европе јер ће повећати зависност континента од руског гаса и омогућити Москви да повећа политички притисак на Пољску и Украјину.
Међутим, изградња гасовода је сада близу краја, а САД су одлучне да ојачају и обнове везе са Немачком, нарушене за време Бајденовог претходника Доналда Трампа.
Северни ток 2 је ове године извесно време био предмет интензивне дебате америчких и немачких званичника, и главна тема прошлонедељног састанка председника САД Џозефа Бајдена и немачке канцеларке Ангеле Меркел у Белој кући.
Меркел подржава пројекат, а Бајден је указао да би кажњавање Немачке због те подршке било контрапродуктивно за шире америчке интересе.
Упркос томе, и Баједнова администрација сматра гасовод претњом енергетској безбедности Европе и увела је санкције неким ентитетима укљученим у његову изградњу.
Међутим, Бајден је недавно изазвао оштре реакције многих чланова Конгреса САД, и демократа и републиканаца, и разочарао Пољску и Украјину, јер је од санкција изузео немачку компанију која учествује у пројекту Северни ток 2.
Пољска, Украјина и друге земље Источне и Централне Европе, које ће гасовод заобићи, забринуте су да ће га Русија користити као политичко оружје.
(Бета, Н1)