Голдман Сакс спреман да улаже у Србији
Добили смо прилику да сарађујемо са једном од најмоћнијих инвестиционих банака на свету и искористићемо је, изјавила је премијерка Ана Брнабић после разговора у Њујорку
(Фото EPA-EFE/Justin Lane)
Америчка инвестициона банка Голдман Сакс, после седам година када је била заинтересована да инвестира у РТБ Бор и да откупи ризичне кредите банака, поново је спремна да уложи новац у један пројекат у Србији. За сада није познато о ком пројекту је реч, али ако се „склопе коцкице” и ако све буде како треба у нашој земљи би могли да развијају неки сегмент свог бизниса.
„Србија је добила прилику да сарађује са једном од најмоћнијих инвестиционих банака на свету Голдман Саксом и искористиће је”, рекла је премијерка Ана Брнабић после састанка са председником те компаније Дејвидом Соломоном у Њујорку, до кога је, како је нагласила, теже доћи него до 90 одсто председника свих земаља на свету.
„Показали су огромно поштовање према Србији, појавили су се у најјачем саставу”, казала је председница владе и додала да не зна да су многе земље то успеле.
Навела је да Голдман Сакс није присутан у нашем региону и да је за сада договорен један заједнички пројекат, не откривајући о којем је реч.
– Разговарамо о пројекту, пружена нам је шанса да добијемо задатак да решимо, и да онда размишљају о већем присуству у Србији, што је више од онога што сам могла да очекујем – казала је председница владе и додала да је састанак био на потпуно другачијем нивоу него 2014. године. Како је објаснила, није био о томе да та банка посредује у куповини нечега или да купе па продаје нешто, већ да Голдман Сакс буде присутан као и да овде развијају неки сегмент свог бизниса.
Брнабићева је подсетила да су Голдман и Сакс богатији од две трећине земаља на свету и да код њих 12.000 људи ради на развоју различитих сегмената, а у целој Србија нешто мало мање од 40.000.
Према њеним речима, Србија ће се борити даље да сарадња са Голдман Саксом пређе на виши ниво.
На подсећање новинара да је делегација ове банкарске групације била у Србији 2014. Брнабићева је указала да су потпуно различити разговори сада и онда када је било речи о руднику Бор. Нагласила је да Голдман Сакс не држи руднике, већ да може да доведе великог инвеститора што је добро, али да је нешто сасвим друго када у вашој земљи и развија нешто своје.
Иначе, када је држава пре седам година покушавала да пронађе купце за Рударско-топионичарски басен Бор и расписивала тендер, Голдман Сакс је доставио писмо о заинтересованости. Тада се спекулисало да је иза те понуде скривен неки већи инвеститор, јер ова финансијска институција пружа инвестиционе услуге великим корпорацијама, богатим појединцима, али и владама разних држава. Приликом боравка представника америчке банке у Србији, поводом улагања у РТБ Бор, тадашњи министар финансија Душан Вујовић је са њима разговарао о оснивању фонда Голдман Сакса, који би од банака у Србији откупљивао ризичне кредите.
Љубодраг Савић, професор Економског факултета, каже да је Голдман Сакс једна од највећих светских инвестиционих банака и препозната је у целом свету као најафирмисанија у тој области.
– Премијерка је опрезно објаснила да су предложили један мањи заједнички пројекат да они виде како то у Србији изгледа и да се увере да смо озбиљна земља и да постоји простора за сарадњу. Она очекује да ће то да иде у добром правцу. Да ли ће тако бити нико у овом тренутку не зна, али у сваком случају не би било лоше да Голдман Сакс дође код нас – напомиње Савић.
Наглашава да су они велика банка и имају велики капитал. Могу се уговарати средства по врло повољним условима, кроз различите модалитете. Шта ће од тога бити тешко је у овом тренутку проценити, али и сама та чињеница да Србија на највишем нивоу преговара са Голдман Саксом значи нешто.
– Као што је Међународни монетарни фонд што се тиче стабилизације, односно јавних финансија, уравнотежења платног биланса, држања курса и цена под контролом, важна институција која шаље поруку неким будућим инвеститорима, тако и ово нешто значи. Мислим да је њихов капитал већи него српски БДП – наводи наш саговорник.
Сматра да би Голдман Сакс, уколико би дошло до сарадње, првенствено радио са државом, можда евентуално са неком великом компанијом. Код њих је префикс инвестициони и првенствено су усмерени на велике пројекте.
– То је важно за државу као један од начина да дође до повољног међународног капитала. Да ли ће он бити инвестициони, за одређене пројекте или ће бити за платни биланс, то је друга прича – каже Савић.
Подели ову вест