Исламска држава диже главу
У Анкари критикују савезнике због подршке коју пружају опозиционој групи Сиријске демократске снаге, која је повезана с курдским терористима и припадницима ИД
Рат са Исламском државом у Сирији још траје (EPA-EFE/Аtef Safadi)
Припадници терористичке групе Исламска држава претрпели су тешке поразе у Ираку и Сирији али и даље представљају претњу миру и безбедности не само на Блиском истоку него и у Африци и Европи, где су се многи џихадисти вратили и нашли привремено уточиште. На то упозоравају у Анкари, која је прва на удару терориста који су се у последње време привремено притајили.
„ИД као и Радничка партија Курдистана и њена сиријска филијала Јединице за заштиту народа и даље су велика претња не само Турској него и земљама у ширем региону, а посебно Сирији. Све док не осујетимо сарадњу између ових група немогуће је постићи трајни мир и стабилност”, упозорио је шеф дипломатије Мевлут Чавушоглу земље чланице међународне коалиције на недавном састанку у Риму.
У Анкари критикују савезнике, пре свега Америку, због подршке коју пружају опозиционој групи Сиријске демократске снаге, са којом сарађују, како се тврди, и курдски терористи и џихадисти.
„Борба против једне терористичке групе не може се добити подршком другој терористичкој организацији пошто се оне финансијски и логистички међусобно подржавају”, истичу у Анкари.
Пентагон од почетка наоружава ту групу сиријских Курда пошто се истински бори против џихадиста. То је један од проблема за који НАТО савезници, Турска и САД већ годинама не могу да нађу заједнички језик.
„Турска је једина земља која се у последње време на терену бори против ИД. Ми смо онеспособили њену финансијску структуру и досад смо елеминисали 4.500 милитаната у Анадолији, Сирији и Ираку”, тврде у турској влади.
Оживљавању активности припадника Исламске државе у последње време доприносе и спољне околности. Прво, многе земље су се посветиле себи због пандемије вируса корона и друго, погодују им сукоби Америке и Ирана после убиства генерала Касима Сулејманија, који је био познат као „један од највећих непријатеља ИД”.
Када је у марту 2011. године „арапско пролеће” стигло у Сирију, на западу и у Турској су у почетку гледали кроз прсте џихадистима који су са свих страна света похрлили у Сирију да помогну тамошњој опозицији да обори режим Башара ел Асада. Они су без проблема долазили до Блиског истока, најчешће преко Анадолије јер се у почетку наивно веровало да су Ел Асаду, као и Хоснију Мубараку и Муамеру Гадафију, дани одбројани и да ће се после његовог пада екстремисти повући. Када су учврстили своје позиције у региону, они су прогласили калифат (верску државу) на територији Сирије и Ирака и почели масовне прогоне и да изводе терористичке акције на Блиском истоку, у Турској, Западној Европи, Африци. У бомбашким акцијама у Анадолији страдало је више од 300 цивила и припадника снага безбедности.
После пораза у Ираку и Сирији, а поготово након убиства лидера терориста Абу Бакра ел Багдадија крајем 2019. године, погрешно се поверовало да је то крај Исламске државе. Терористи се, међутим, сада прилагођавају новим околностима. Једни су се у мањим групама притајили у Сирији и Ираку, чекајући боље дане, други су преко Анадолије са избеглицама покушали да се домогну европских и афричких земаља, одакле су пре десет година дошли, трећи су се приклонили Ал Каиди и другим екстремним групама, чекајући боља времена. Поједине земље, као што су Велика Британија и Холандија, не желе да приме своје држављане муслимане иако Турска с њима има уговор о екстрадицији криминалаца. У међувремену су им одузеле пасоше. Исламска држава није нестала. Она је у дефанзиви. Притајила се и прилагођава се новим околностима борбе. Нешто слично се догодило пре две деценије и са Ал Каидом после убиства Осаме бин Ладена у Авганистану. Велика загонетка је и нови лидер ИД, Ибрахим ел Хашими, коме се још увек прецизно не зна чак ни име нити порекло. Џихадисти у последње време поново дижу главу не само у Ираку, Сирији и Турској него у Конгу, Буркини Фасо, Нигерији, где су недавно извели више бомбашких операција.
Подели ову вест