comparemela.com


У београдској Галерији 73 отворена је (траје до краја јула) изложба слика Јасне Опавски под називом „Mater – Pater“. Тим поводом објављен је и каталог на 64 стране оригиналног графичког решења
Изложбу Јасне Опавски (Београд, 1974) отворио је перформанс, мала позоришна представа, којом су ауторка и сликар Предраг Пеђа Тодоровић представили причу о Минотауру, другачију од традиционалне. Реч је о сликарки и цртачици чија каријера иде узлазном линијом, ауторки која сваки свој наступ брижљиво осмишљава и чији називи изложби („Мит о жени, мушкарцу и мени“; „Жена – митско биће“; „Девица – Мајка – Свештеница“) програмски сажимају њено ликовно деловање. Она је кадра да свој свет дискурзивно освести, у каталогу су њени есеји о свакој слици, а појављује се и у својству једне од најбољих млађих ликовних критичарки (више десетина текстова за каталоге, монографије и јавна гласила). После Маје Живановић и Биљане Јотић, она се једина појавила као стручна за појаве у области фантастичне фигурације.
Чaшa зa нeзвaнoг гoстa, 2018, уљe нa плaтну, 130 x 100 цм
Ликовно деловање ове уметнице може се сматрати путовањем од мита до сна, њен свет је заснован на митологици и митопоетици. Појам митологике се може наћи у наслову сваког текста о овој сликарки зато што она ствара слику као продужетак и надградњу митолошке приче. Нарација је на ликовном делу увек потиснута и тек претпостављена, не одговара правој природи слике, ликовност има свој језик и логику другачију од литерарне. Неко је приметио да књижевници мање поштују филозофе, јер у своја остварења уносе сличну мисаону проблематику, али дубоко уважавају религију. Јасна Опавски је митологичарка јер сликарство структурира слојевима митолошког и религиозног, слика је устројена по принципу бајке и магијске приче, вишеслојна је и дејствена, а слојеви ликовног прожимају се с логиком мита. Кажемо митологике и зато што ова уметница води дијалог са својим делом и сакралном димензијом, да би је слика изненадила и рекла нешто ново и другачије о њој самој. Дијалог са сликом је Љуба Поповић сматрао исходиштем свог стварања, а он је и хришћански, јер у Јасниној митологији налазимо и трагове есхатологије, трагику и апокалиптичност. Она се пита и о свом месту у поретку слике, шта је сликар а шта насликано, стално стваралачки пропитује саму себе и зато су њена дела и филозофска, а не само иницијатичка. Митологике њеног племенитог света воде и ка решавању једног древног питања ликовности које ни шира и мање обавезна садашња визуелна уметност није решила, само се удаљавајући од њега. Уместо да као иконописци и фрескописци жртвено и анонимно принесе уметност на дар религиозном, она је схвата као својеврсни вид религиозности, само сликарство за њу је религија, а она једна од првосвештеница те вероисповести. Та магичарка, међутим, није, како таквих примера има и у хришћанству, никаква „дивља душа“ (сетимо се јуродивих), она своју слободу искупљује знањем и ученошћу, помно проучавајући предмет свог бављења, који се временом мења и одлично пишући о уметности.
Нeстaбилнa рaвнoтeжa, 2018, уљe нa плaтну, 128 x 90 цм
Чаробница и учени сликар (pictor doctus) Јасна Опавски ствара на размеђи светова, потежући многе линије раздвајања, али и смерове и енергије исцељења и синтезе, који њена дела чине целовитим. Сјајни, али заборављени сликар Владимир Влаја Јовановић сматрао је да слика треба да буде витамин за очи и лек за душу, да буде целовита и исцељујућа, а тога се, чини се, држи и Јасна Опавски, мада њена иконографија није нимало наивна, она, како би рекао Драгош Калајић, ликовно делује у смислу отварања „трећег ока“ или утирања „опасних интуиција“.
Њени садржаји дубоко су митопоетички јер је занима у свеопштој тежњи ка естетици ружног, шокантног и високотехнолошког сада одбачена естетска категорија лепог и визионарског. Химере, жене-птице, митолошки свет старе Грчке, постепени прелазак ове уметнице на словенску митологију, у знаку су идеје Марије Гимбутас, великог познаваоца балканског древног паганског наслеђа, о продужетку неолитских култова с тог простора у старогрчким, о миграцији божанстава из Лепенског Вира, Винче и Старчева у старогрчки пантеон. Зато се ова београдска уметница упутила стазама древности, ходочастећи у прошлост као идеалну будућност, ка индоевропској митологији Велике мајке, коју је најбоље истражио Ерих Нојман, испитујући и мотив воде у српско-словенском паганском свету (на који је природно налегао православни). Представа Минотаура код ове уметнице није демонска, ненаписаној историји српских ликовних очудовиштења она даје свој прилог у виду девојачке благости, не желећи никога да повреди, а најмање себе. Као да поставља ново питање: Постоје ли добра чудовишта, еротска, џиновска и сићушна, која су уз човека? Методи ове уметнице су контрареволуционарни, дубоко утемељени у традицији а тиме и магији и религији и стога реални у нереалном, утопијском свету. Она смело позива на буђење из дистопијског и остварење лепшег света, откривања чари природе, хране, сна и еротике, а њена зачараност није другачија од оне заљубљених.
Сликарство Јасне Опавски ново је и свеже на нашој ликовној сцени, радосно и полетно као што је то пролеће, оно је цветање митова и мотива, али иза њега су дубока искуства, проживљеност и (с)мисленост.
Подели

Related Keywords

Serbia , ,Belgrade ,Serbia General ,Greece ,Slovenia ,Slovene ,Serbian ,Vladimir Jovanovic ,Stamp List ,Figure Clear ,Too Expensive ,Her Fine ,After Maya ,Dear Popovic ,Her Place ,Fine Act ,Serbian Fine ,Painting Clear New ,செர்பியா ,பெல்கிரேட் ,கிரீஸ் ,ஸ்லோவேனியா ,ஸ்லோவீந் ,சேர்பியன் ,விளாடிமிர் ஜொவானொவிக் ,கூட விலை உயர்ந்தது ,அவள் இடம் ,

© 2025 Vimarsana

comparemela.com © 2020. All Rights Reserved.