Европа е на кръстопът заради задаваща се нова вълна на пандемията
19 Юли 2021 | 16:53 | 0
Снимка: Pixabay
Европа е на кръстопът по отношение на противоепидемичните мерки заради задаващата се нова вълна на коронавируса. Оказа се, че дори ваксинацията не може да спре разпространяването на новите по-заразни вирусни щамове. От друга страна много правителства обещаха отваряне на страните си през лятото, така, както се случи миналата година. Хората са уморени от локдауните, което работи в полза на привържениците на конспиративните теории и противниците на ваксинацията.
Колко е объркана ситуацията става ясно от едновременното пълно премахване на ограничителните мерки в Англия и намерението за връщане на комендантския час във Франция.
Cadena SER (Испания): Испания няма да купува повече от ваксината срещу коронавирус на AstraZeneca
Испания вече няма да получава ваксина за новия коронавирус, разработен от британско-шведската компания AstraZeneca. Това съобщи в понеделник местната радиостанция Cadena SER.
Според нея испанските власти вече няма да разпространяват ваксините на тази компания в страната. Отбелязва се, че автономните общности имат достатъчно дози от препарата на AstraZeneca, за да завършат ваксинацията на жители на страната на възраст между 60 и 69 години, които все още не са ваксинирани. Тази група е единствената в кралството, на която се прилага тази ваксина.
Последната партида AstraZeneca е доставена в Испания преди повече от 15 дни. В кралството почти 4 милиона души са ваксинирани с тази ваксина.
В момента почти 50% от жителите на Испания са напълно ваксинирани срещу коронавируса. В последно време обаче честотата на инфекциите сред младите хора , чийто ред за ваксинация срещу COVID-19 все още не е дошъл, значително се е увеличила в страната,. В тази връзка властите на различни региони на страната отново въвеждат ограничителни мерки.
Press Association: Тестът за коронавирус на британския премиер е отрицателен
Британският премиер Борис Джонсън, който излезе в самоизолация след контакт със заразения с коронавирус министър на здравеопазването Саджид Джавид, премина тест за COVID-19, който показа отрицателен резултат. Както се съобщава в понеделник в офиса на "Даунинг Стрийт" 10, ръководителят на британския кабинет не показва симптоми на болестта, предава английската информационна агенция Press Association (PA).
Джонсън беше принуден да се самоизолира в неделя поради контакт със Саджид Джавид, който беше заразен с коронавирус. Първоначално премиерът се надяваше да използва пилотна програма, която да му позволи да отиде на работа, като всеки ден прави тестове за COVID-19. След критики в социалните мрежи и медиите обаче, няколко часа по-късно, той промени мнението си.
В момента действащите в страната правила изискват британците да спазват режима на самоизолация в продължение на 10 дни след близък контакт със заразено лице. Това правило важи дори за напълно ваксинирани граждани, но от средата на август те ще бъдат освободени от това задължение. На свой ред пилотната програма, която вече може да се използва от някои държавни служители и работници в ключови за страната индустрии, предполага, че ваксинираните британци не трябва да се самоизолират след контакт с болен човек и могат да отидат на работа, като правят тестове ежедневно.
Специално приложение помага за идентифициране на контакти във Великобритания. В същото време напоследък системата причинява все повече и повече оплаквания, както заради фалшиви положителни резултати, така и заради бързо нарастващия брой британци, принудени да влязат в самоизолация. По-рано представители на бизнес общността се оплакаха, че при сегашните обстоятелства много предприятия започват да изпитват недостиг на работна ръка.
Тhe Times: Правилата за самоизолация в Англия остават непроменени до 16 август
Британското правителство подчерта, че правилата за самоизолация няма да се променят до 16 август, въпреки нарастващия натиск от страна на бизнеса и депутатите и увеличаващите се смущения, които причиняват, пише лондонският вестник The Times.
Надхим Захауи, министърът отговарящ за ваксинацията, каза, че карантинните изисквания за тези, които са били в контакт с някой, който е заразен с коронавирус, са „важна предпазна мярка“ и трябва да останат, докато обхватът на ваксините не бъде по-висок.
Ръководителите на общественото здравеопазване настояват, че няма да има промяна за напълно ваксинираните или промяна на чувствителността на приложението за проследяване на контактите, докато пикът на случаите отмине, нещо, което не се очаква поне още един месец.
Борис Джонсън призова хората: „Моля, моля, бъдете внимателни!“, тъй като след премахването на всички останали ограничения тълпи започнаха да се събират в нощните клубове в ранните часове.
Научни съветници предупредиха, че случаите могат да достигнат до 200 000 на ден, което ще доведе болниците до точката, в която може да са необходими нови ограничения.
Захауи заяви пред Times Radio, че премахването на ограниченията е правилното нещо, дори когато старшите научни съветници предупреждават за „извънредно висок“ брой случаи през следващите седмици.
Супермаркетите предупреждават за недостиг на храна и операторите на влакове отменят услугите поради недостиг на персонал, принуден да се изолира от приложението за проследяване на контакти. Двойно ваксинираните ще бъдат освободени от такива карантинни изисквания на 16 август, според правителството.
„Независимая газета“: Повечето руснаци не са съгласни да ваксинират децата си срещу коронавируса
Повечето руснаци не са съгласни да ваксинират децата си срещу коронавируса, пише руският вестник “Независимая газета“.
Според проучване на портала Superjob, повечето руснаци не са готови да ваксинират децата си срещу коронавируса. 69 процента от анкетираните не са готови да водят децата си за ваксинация. На свой ред тази група е разделена на две приблизително равни подгрупи. 37 процента категорично отхвърлят такава перспектива, а 32 процента в някаква степен са склонни към такова решение. Липсата на информация и познания за ефектите от имунизацията обикновено се посочва като основна причина за безпокойство. Само 8 процента от руснаците са били готови да защитят детето с помощта на ваксинации, а други 32 процента все още се колебаят по този въпрос. В този случай родителите са водени от желанието да защитят децата, които постоянно общуват с връстници и учители. Позитивно настроените са няколко пъти повече сред онези, които са се ваксинирали (47 срещу 17 процента), бащите са по-решителни от майките – (36 срещу 24 процента).
В края на юни Световната здравна организация препоръча започване на ваксинацията на юноши. В Русия изследванията за употребата при юноши на ваксината „Спутник V“ започнаха на 5 юли.
„Макфакс“ (РСМ): Албанците протестираха против санитарните мерки
Собствениците на барове, ресторанти и магазини в албанския град Вльора организираха протести срещу затварянето в 22 часа, комендантския час и други мерки, въведени в Албания за предотвратяване на разпространението на коронавируса, а някои участници бяха арестувани и освободени едва рано тази сутрин, предава “Макфакс“.
Участниците в протеста, организиран в неделя вечерта на крайбрежната алея във Вльора, пяха химна и отказаха да затворят магазините си, твърдят албанските медии.
Според съобщенията са арестувани трима души, включително жена.
Албанският премиер Еди Рама заяви по повод протеста на заведенията за обществено хранене във Вльора, че всеки, който иска да танцува и пее през нощта, може да се организира сред природата и на други места, където никой няма да му пречи.
„Протест заради музика? Няма музика, но ужасно акустично замърсяване, където се смесват десетки звуци. "Правата на тези, които искат музика през цялата нощ, не могат да надвишават правата на тези, които искат да се наслаждават на шума на морето през нощта."
РИА Новости: Турските власти допуснаха затварянето на границите заради „Делта“ щама на COVID-19
Турските власти не изключват затварянето на страната за чуждестранни туристи в случай на рязко увеличаване на разпространението на „Делта“ щама на коронавируса, но засега този въпрос не е на дневен ред. Това обясни министърът на културата и туризма на Мехмет Нури Ерсой, предава РИА Новости.
Пикът на пандемията в Турция бе отчетен на 16 април, когато в страната бяха регистрирани 63 082 случая на инфекции, след което броят им започна постепенно да намалява. През юни-юли той се стабилизира на ниво 5-7 хиляди. От 1 юли Турция отмени напълно полицейския час в страната поради подобряване на епидемиологичната ситуация.
В неделя обаче Министерството на здравеопазването съобщи за рекордно ежедневно увеличение на случаите на коронавирус от края на май - 7680, като 66 души са починали от COVID-1. Ресорният министър Фахретин Коча каза по-рано, че броят на случаите на инфекция с „Делта“ щама на COVID-19 в страната почти се е утроил почти през последната седмица.
„Няма гаранция за нищо и, разбира се, трябва да наблюдаваме какво се случва в редица провинции с щама „Делта“. При международните полети обаче се взема предвид ситуацията в цялата страна. Приоритетът е максимална ваксинация. Ако се ускори, Турция напълно ще се върне към нормалния живот. И колкото повече време отнема тя, толкова по-дълго ще отнеме нормализацията“, каза Ерсой по CNN Turk, отговаряйки на въпрос за възможността Турция да обяви локдаун поради разпространението на новия щам на коронавируса.
Според него обаче засега „всичко върви добре“.
„Очакваме да приемем 25 милиона туристи тази година, генерирайки 20 милиарда долара приходи. Но моята лична цел е 30 милиона туристи и 23 милиарда приходи. Затворихме юни в съответствие с нашите очаквания. За юли имаме амбициозни цели, които, очевидно, също ще бъдат постигнати, съдейки по данните, които получаваме летищата“, добави турският министър.
През януари Турция започна ваксинация срещу коронавирус с ваксината CoronaVac на китайската компания Sinovac Biotech; от март страната използва и тази на Pfizer/BioNTech. В края на април Турция разреши спешното използване на руския препарат „Спутник V“. Според турското министерство на здравеопазването около 39 милиона граждани са получили първата доза ваксина, а с две дози са имунизирани над 20 милиона граждани на югоизточната ни съседка.
BFM TV: Във Франция обмислят връщането на полицейския час
Френските власти не изключват в близко бъдеще да бъдат върнати някои ограничения в редица региони, включително полицейският час, поради влошената ситуация с коронавируса. Това съобщи в понеделник държавният секретар на френското външно министерство Клемент Бон в ефира на телевизионния канал BFM TV.
„Възможно е“, заяви Бон, отговаряйки на съответния въпрос. Според него в речта си от 12 юли президентът на страната Еманюел Макрон е подчертал, че префектите на френските региони ще имат правото да въвеждат карантинни ограничения. „Мерките трябва да съответстват на тежестта на ситуацията“, допълни на свой ред държавният секретар.
„Единственият начин за преодоляване на епидемията е ваксинацията“, увери още Бон.
На 18 юли Министерството на здравеопазването в Париж заяви, че във Франция се откриват повече от 12 хиляди нови случая на коронавирусна инфекция на ден. Според експерти този показател показва нов скок на епидемията в страната.
Над 5,8 милиона случая на инфекция са регистрирани във Франция от началото на епидемията, според последните данни на властите. Повече от 111 хиляди души станаха жертви на вируса. Според Министерството на здравеопазването над 36 милиона души са с поставена първата доза на ваксина срещу COVID-19.
Kathimerini (Гърция): Гръцките власти очакват „зелена светлина“ за ваксинацията на деца между 12 и 15 години
Правителството в Атина очаква положителна препоръка от консултативната комисия по ваксинациите за имунизация срещу коронавирус на деца на възраст 12-15 години, още тази седмица, съобщава електронното издание на гръцкия вестник Kathimerini.
Страни като САЩ, Великобритания, Канада, Германия, Япония и Италия са одобрили ваксинацията на тази възрастова група.
Ваксинирането на младите, въпреки че по-голямата част от тях не показват сериозни симптоми при заразяване с COVID-19, се счита от правителството за основен инструмент в борбата срещу вируса и особено с неговите мутации, като се има предвид липсата на ентусиазъм от значителна част от възрастното население за имунизация.
Друг инструмент са задължителните ваксинации, първоначално само за няколко целеви групи, като служители в заведения за грижа за възрастни хора и болници. Законодателството в тази връзка се очаква да бъде въведено тази седмица.
Длъжностни лица казват, че страната не може да навлезе в есенния сезон с голям сегмент от населението, все още изложен на вируса. Не само защото тогава много дейности се придвижват на закрито, но и защото правителството не може да си позволи да подпомогне затворени фирми и изпратени в принудителен отпуск служители, без това да доведе до значителни щети по държавния бюджет.
Експертите казват, а премиерът Кириакос Мицотакис често е повтарял, че до началото на септември поне 70% от възрастното население трябва да е цялостно ваксиниране. Но дори това може да не е достатъчно, тъй като се появяват доказателства, че дори тези, които вече са се имунизирали, може да се нуждаят от допълнителна доза след шест до осем месеца. Това означава, че „прехваленият“ стаден имунитет, който ще бъде изградено, няма да бъде достатъчен. „Израел вече прие този факт“, пише изданието.
Последните данни от миналия петък показват, че са приложени 9 560 592 дози ваксини и че 4 486 033 души от общо 10,7 милиона са ваксинирани с две дози.
„Слободен печат“ (РСМ): В Северна Македония започва ваксинацията срещу COVID-19 на деца
В Северна Македония започва ваксинацията срещу COVID-19 с препарат на Pfizer/BioNTech на деца от 12 до 17-годишна възраст, чиито родители/настойници са регистрирали час, съобщава електронното издание на вестник „Слободен печат“.
Според последните данни на Министерството на здравеопазването на югозападната ни съседка са се регистрирали около 1800 деца. В същото време имунизацията на възрастното население продължава.
Здравните служители настояват, че единственият начин да се предотврати нова вълна на коронавируса и разпространението на опасния „Делта“ вариант е възможно най-бързата имунизация. Министерството на здравеопазването информира в неделя, че в страната са открити десетина случая на „Делта“ щам и нито един от заразените не е бил ваксиниран.
Според последните статистически данни, публикувани вчера от ресорното министерство, през предходното денонощие са регистрирани 21 нови случая на COVID-19 от 3358 направени теста. От тях 13 са от Скопие, 5 в Тетово и по един от Гостивар, Струмица и Дебър. Шестнадесет пациенти са хоспитализирани в болниците на страната. Регистрирани са двама излекувани пациенти, няма починали.
Настоящата епидемиологична ситуация в страната е стабилна, болниците са празни и само четирима пациенти са поставени на изкуствено дишане. Въпреки че здравната система е готова за реакция при влошаване на ситуацията, министерството се надява това да не се случи и в тази връзка призовава за по-масова имунизация.
Общият брой на заразените от началото на епидемията в страната достигна 155 922 души. 150 170 са се възстановили, 5487 са загинали. Има общо 265 активни случая, от които най-много в Скопие - 99, в Тетово - 83, в Гостивар - 15, в Куманово и Кичево – по 13. В много градове няма активни случаи на COVID-19.
Corriere della Sera (Италия): Правителството на Италия взима решение за зелените сертификати и достъпа до „рискови“ места
Тази седмица правителството на Италия ще издаде препоръки за издаването на т.нар. зелени сертификати за COVID-19 и ще определи местата, на които представянето им ще бъде задължително, съобщава националният ежедневник Corriere della Sera.
Сертификатът ще бъде издаван само след завършване на цикъла на ваксинация. Необходимо е да бъде подсилена кампанията за имунизация - особено за лица над 60 години - също чрез идентифициране на онези, които все още не са си поставили ваксина, чрез националната здравна система. Това са стратегическите точки на документа, който Техническата научна комитет ще предостави на правителството през следващите няколко часа, с оглед на одобрението на постановлението, което ще направи зеленият сертифицикат задължително условие за достъп до всички рискови от заразяване места.
Протоколите, съставени след заседанието от миналия петък, съдържат „предупреждение за очевидно увеличение на случаите поради варианта „Делта“, характеризиращ се с по-голяма заразност и способност да предизвиква дори сериозни или фатални развития на инфекцияъа при неваксинирани или такива които са получили само една доза ваксина. Необходимо е още поставяне сред приоритетите „проследяването на всички случаи и тяхната последователност“, препоръчват експертите.
По последни данни в Италия за едно денонощие са регистрирани 3 127 новозаразени, 3 смъртни случая. Процентът на позитивност е 1,9%, с 0,6 повече спрямо предходния ден.
Правителството ще заседава до сряда, за да състави на списъка с местата, където зеленият пропуск ще стане задължителен. Отсега изглежда очевидно, че освен стадиони, спортни зали, събития, концерти, места за забавление, влакове, самолети и кораби , той ще включва и заведения като барове и дискотеки, както и ресторанти.
Англия сваля маските и спира физическото дистанциране
Правните ограничения, наложени от британското правителство поради пандемията от COVID-19, ще спрат да действат в Англия от понеделник. Жителите на страната вече няма да трябва да поддържат физическа дистанция и да носят маски, ще започнат да се връщат на работа в офисите, ще могат да пият бира в бара, да посещават нощни клубове и да се събират в големи компании на закрито и по улиците. Освен това изцяло ваксинираните британци няма да трябва да спазват карантина след влизане в кралството от 150 страни, съобщават британските медии.
Така нареченият Ден на свободата трябваше да бъде отложен за месец поради бързото нарастване на заболеваемостта в кралството, където сега доминира особено заразният щам „делта“. През последните дни в страната са открити около 50 хиляди случая на инфекция на ден, което преди това се наблюдава в пика на втората вълна на епидемията през януари тази година. Сред случаите беше и новият ръководител на Министерството на здравеопазването в страната Саджид Джавид, който заяви, че вече е успял да си постави и двете дози ваксини срещу коронавирус и следователно изпитва само леки симптоми на COVID-19. Поради болестта на Джавид, министърът на финансите Риши Сунак и премиерът Борис Джонсън трябваше да влязат в самоизолация. Сега ръководителят на правителството няма да може да говори на Даунинг Стрийт 10 с реч по повод отмяна на ограничителните мерки.
Въпреки че властите официално обявяват премахването на всички ограничения, жителите на Англия все пак ще трябва да спазват редица изисквания поради трудната епидемиологична ситуация и все по-често ще трябва да представят паспорти за ваксинация. В лондонския транспорт носенето на маски ще остане задължително. Същото изискване ще важи и за феновете по време на масови спортни събития. Властите продължават да настояват хората да проявяват предпазливост и да носят маски в многолюдни райони. Повечето магазини във Великобритания препоръчват същото на клиентите. Прави впечатление, че социологическите проучвания показват, че 2/3 от британците са готови да продължат да носят маски в претъпкани помещения и транспорт.
Пациентите с COVID-19 все още трябва да се самоизолират в продължение на 10 дни. Необходима е изолация и за лица, които са били в близък контакт със заразения. В момента това правило важи дори за напълно ваксинирани граждани, но от средата на август вече няма да им се налага да стоят у дома след контакт със заразен човек.
Специално приложение за смартфон и услуга на оператори, които се обаждат на хора, които могат да бъдат заразни, помагат за идентифициране на контакти във Великобритания. В същото време през последните години системата предизвиква все повече оплаквания, както заради фалшиви положителни резултати, така и заради бързо нарастващия брой британци, принудени да се изолират. През първата седмица на юли почти 900 000 жители на страната, без да се броят учениците, получиха заповед да се изолират. Очаква се процентът да продължи да нараства на фона на бързото нарастване на заболеваемостта, а бизнесът, държавните служби и системата на здравеопазването вече се оплакват от недостиг на служители, принудени да останат у дома.
Поддръжниците на ранното премахване на ограниченията упрекват правителството на Джонсън, че е отложило началото Деня на свободата, за да има време да ваксинира повече хора, и като предупреждават за заплахата за икономиката на кралството, настояват незабавно да се променят правилата по отношение на самоизолацията. Правителството е под натиск от развлекателната и туристическата индустрия, които са пострадали най-много в трите карантини в страната. Миналата година на фона на пандемията общият държавен заем се увеличи пет пъти - до 300 милиарда британски лири, а публичният дълг сега представлява почти 100% от БВП и това е най-високият показател от почти 60 години. Продължаващите ограничения заплашват да влошат допълнително икономическото положение.
Въпреки това, много от медицинската общност, синдикатите и дори някои от сътрудниците на Консервативната партия на Джонсън смятат, че премахването на ограниченията е преждевременно. Над 1200 учени нарекоха премахването им безотговорно решение и неетичен експеримент, който предполага, че милиони младежи и юноши, които все още не са били ваксинирани, ще се заразят с коронавирус, а в някои случаи са изправени пред дългосрочните последици от болестта. Неспособността да се пребори с разпространението на COVID-19 също означава повишен риск от поява на нови щамове на вируса.
Правителството изхожда от факта, че заболеваемостта ще продължи да расте и през август над 100 хиляди души на ден ще се разболеят в страната, но те вярват, че това не представлява прекомерен риск, тъй като ваксинацията е помогнала коренно да се промени наблюдаваната по-рано връзка между честотата и смъртността. Броят на регистрираните смъртни случаи бавно се увеличава, но е повече от порядък по-нисък от показателите за януарския връх на епидемията. Броят на хоспитализациите също е няколко пъти по-малък от зимния, въпреки че правителствените експерти признават заплахата от пренаселеност в болниците, ако епидемията продължи да се влошава през следващите месеци.
„Ще трябва да премахнем ограниченията през есента и зимата, когато вирусът има предимството на студеното време, ако не го направим сега. Ще загубим и ценна възможност да се възползваме от периода на училищната ваканция, което създава бариера за разпространението на болестта. Ако не предприемем тази стъпка сега, кога ще я направим? Нека си зададем този въпрос“, каза Джонсън в неделно обръщение към своите последователи в „Туитър“, като същевременно призова нацията да прояви повишено внимание и отговорност в новата среда.
През 30-те дни, през които Денят на свободата трябваше да бъде отложен, бяха поставени близо 8 милиона допълнителни ваксинации. Досега 88% от всички възрастни британци са получили първата инжекция, а над 68% от тези над 18 години са получили и двете дози. Според последните данни на Обществената здравна служба на Англия, две дози от ваксината дават 80% ефективност за предпазване от „делта“ щама и намаляват с 94% вероятността от развитие на тежки форми на заболяването, изискващи хоспитализация. Ако обаче абсолютният брой случаи достигне изключително високи стойности, тежестта върху здравната система може да стане критична.
Наред с други неща, премахването на ограничителните мерки означава откриване на туристическия сезон за жителите на Обединеното кралство. От понеделник властите вече не препоръчват на гражданите да се въздържат от пътувания в чужбина, с изключение на 60 държави и територии от червения списък на страните с висок риск.
След завръщането си от „жълтите“ и „зелените“ страни, хората, постоянно пребиваващи в кралството, напълно ваксинирани срещу COVID-19 или на възраст под 18 години, няма да имат нужда от десетдневна карантина. Изключение ще бъде Франция, поради притесненията на британските власти относно съобщените случаи на инфекция с „бета“ щам, срещу който някои ваксини може да са по-малко ефективни.
Властите на всички административни и политически части на Обединеното кралство едновременно решиха да облекчат правилата за влизане в страната, въпреки че Северна Ирландия, Уелс и Шотландия възнамеряват да запазят оставащите ограничения до края на юли или началото на август.
Le Figaro: Вандали разгромиха център за ваксинация във френски град
Центърът за ваксинация срещу COVID-19 в комуната Ленс ен Веркор на департамент Изер във Франция е нападнат от вандали, съобщава Le Figaro. „Обществената сграда, в която се помещаваше центърът за ваксинация, беше извадена изцяло от строя, всички системи за гасене на пожар бяха отворени", каза кметът на комуната Майкъл Крамер пред репортери. Освен това са били разгромени и разграбени предмети, мебели, спринцовки и компреси.
Фасадата на сградата беше изрисувана с антиваксинални лозунги като: „1940, РНК = опасност“, „ваксина = геноцид“, както и лотарингски кръстове, съобщава вестникът. „Те поставят съмнителни и ниски етикети. Това е липса на култура и каквото и да е уважение към историята на Веркур“, крепостта на партизанското движение по време на Втората световна война, каза с възмущение ръководителят на общината.
Освен това градското оборудване, съхранявано в гаражи под сградата, е повредено, тъй като подът и таваните са били наводнени с вода. „Ние също плащаме цената на факта, че някои големи политици на национално ниво днес използват недоверието към ваксинацията за свои цели, за да поддържат съществуването си“, каза кметът, намеквайки за връзка между инцидента и действията на различни местни комитети за борба със „здравните паспорти“.
Както предава изданието, в подложената на разгром обществяена зала в малкия град с население 2600 дни през почивните дни отново трябва да бъде разположен ваксинационен център. Очаква се част от ваксинациите, предвидени за събота, да могат да се извършват в лечебно заведение в града. Разследването е поверено на жандармерията на комуна Вилар де Ленс.