comparemela.com


Лекари, експерти и политици обсъдиха пробремите на здравеопазването
БСП поиска повече присъствие на държавата в здравеопазването
България остава без лекари, обучението им се влошава, а здравето стана бизнес, заявиха специалисти и политици по време на форум в София
четвъртък,
08
Юли
2021
/ брой: 129
visibility 233
Липсата на лекари и медицински сестри, комерсиализирането на здравеопазването и влошаващото се ниво на обучение на медицинските карди бяха основните проблеми, изведени при дискусията за проблемите и перспективите на здравеопазването у нас, организирана от Федерация "Обществено здраве" към Градския съвет на БСП. Форумът събра на една маса лекари, специалисти, политици и кандидат-депутати от левицата. Те се обединиха около мнението, че бъдещата власт трябва да внесе спешни промени в нормативната база, да повиши качеството на обучение на медиците, а болниците да спрат да са търговски дружества.
Срещата бе открита от председателя на столичните социалисти Калоян Паргов, който заяви, че очаква повече присъствие на държавата в сектора с новото правителство. Настоящият неолиберален модел на управление е превърнал здравето в стока, категоричен бе той. Мнението му бе подкрепено от тримата кандидат-депутати Теодора Овчарова-Драганова (23 МИР), д-р Александър Кобаков (23 МИР) и д-р Динко Странски (25 МИР).
Теодора Овчарова се застъпи за проекта за изграждане на изцяло нова детска болница извън спрягания стар строеж. Тя поиска БСП да се включи по-активно в тази битка. Когато и да стане болницата, ще е късно, обобщи кандидат-депутатката, която настоя и за подобрения в  майчиното и детското здравеопазване. 
Невъзможността на държавни болници да се конкурират с частни заради лошата база и липсата на персонал изтъкна д-р Динко Странски, който 12 години е работил в Александровска болница и добре познава проблемите й. Той припомни, че лечебното заведение има над 20 сгради, някои от които са над 100-годишни. Д-р Странски сподели като проблем падането на качеството на висшето образование на медици у нас. Подобна бе тезата на д-р Александър Кобаков, който е на 36 години и работи като акушер-гинеколог в частна болница, като преди това е минал през държавни лечебни структури. Той изтъкна, че у нас е много трудно  лекар да започне специализация, а самите специализации са с ниско качество. Според него обаче и частните болници изпитват липса на кадри и често наемат още незавършили медици. 
В дискусията се включи и проф. Жени Стайкова, която говори за важното място на здравната профилактика. Тя настоя за повече публични инвестиции, акцентиране върху майчиното и детското здравеопазване. Проф. Стайкова предупреди за неефективно разпределение на пари между сферите на профилактиката, лечението и рехабилитацията и липсата на достатъчно взаимодействие между спешната, болничната и извънболничната помощ."Нужна е ефективна лекарствена политика и усъвършенстване на нормативната база", обобщи проф. Стайкова, преподавател и дългогодишен ръководител на различни структури в системата. 
Проф. Петранка Троянова постави въпроса, след като болниците спрат да са търговски дружества, какво ще стане с ДКЦ-та. "Кой ще се престраши да сложи край на пъпкуването на болниците и медицинските центрове? Ще има ли политическа воля?", продължи с въпросите си тя.  Експертът за пореден път изтъкна като най-страшен проблем липсата на кадри и предупреди, че България ще остане без лекари в близките години. Според нея липсват специалистите между 40 и 50 години, които са напуснали страната. Проф. Троянова изведе като положителна страна на здравната ни система достъпността й - една от малкото запазени традиции от миналото, и напомни, че достъпът до специалист в повечето европейски страни е изключително труден. "Все пак не можем да искаме да ни лекуват като в Германия, при положение че здравните вноски у нас в момента са толкова ниски", заяви проф. Троянова и предложи те да се увеличат. Острото ѝ изказване завърши със заключението, че в образованието нещата са трагични, медицинските сестри учат твърде дълго - 4 години, а лекари излизат на нивото на фелдшери. 
Общинското здравеопазване бе засегнато от общинската съветничка от БСП в София Диана Тонова, която поиска да се обърне повече внимание на доболничната помощ, както и да има медицински лица в училищата. Според нея общинското здравеопазване също има проблем с кадрите и материалната база, тя даде за пример ДКЦ със средна възраст на лекарите от 75 години. "Здравето не е бизнес, а социална политика. То няма цена", коментира Тонова. 
Още от България

Related Keywords

Germany ,Bulgaria ,Sofia ,Sofiya Grad ,Kaloyan Pargov ,Dinko Stransky ,Alexander Kobakov ,City Council ,Socialists Kaloyan Pargov ,Alexandrovska Hospital ,Women Staykova ,Pertanka Place Issue ,Sofia Diana ,ஜெர்மனி ,பல்கேரியா ,சோபியா ,சோஃபியா கிரத் ,நகரம் சபை ,

© 2024 Vimarsana

comparemela.com © 2020. All Rights Reserved.