comparemela.com
Home
Live Updates
Акад. Георги Марков: Димитър Благоев е личност с принос не само в политиката, но и в нашия национален живот : comparemela.com
Акад. Георги Марков: Димитър Благоев е личност с принос не само в политиката, но и в нашия национален живот
Акад. Георги Марков: Димитър Благоев е личност с принос не само в политиката, но и в нашия национален живот
14 Юни 2021 | 09:00 | Агенция „Фокус“
Снимка: Институт за исторически изследвания
Историкът акад. Георги Марков в интервю за
Агенция „Фокус“ по повод 165-ата годишнина от рождението на Димитър Благоев.
Фокус: Акад. Марков, навършват се 165 години от рождението на основоположника на социалистическото движение в България Димитър Благоев. Можем ли да кажем, че значението на Димитър Благоев като личност в нашата история е чисто партийно?
Акад. Георги Марков:Не. Благоев е личност с принос не само в политиката, но и в нашия национален живот. Знаете, че той произхожда от село Загоричане, Македония. Димитър Благоев е нападан от политици като Васил Радославов, но всъщност той отстоява българщината в Македония. Освен това той не е съгласен с поддържането на войнишкия метеж през есента на 1918 г. Димитър Благоев отказва на Стамболийски да подкрепи това, което наричахме преди 1989 г Войнишко въстание. Казва, че няма да имаме по-добра съдба, ще ни окупират и сърби, и гърци и така нашия народ ще пострада.
Фокус: Какво е било мнението на Димитър Благоев за Септемврийското въстание?
Акад. Георги Марков:Благоев се обявява против авантюрата, наречена Септемврийско въстание. Тя е подготвена и организирана от „младите“ Васил Коларов и Георги Димитров, но той знае, че тя е предварително обречена. Тогава Димитър Благоев е болен, но е с ума си и е против тази авантюра. Вследствие на Септемврийското въстание Комунистическата партия е забранена. Благоев е твърде различен от по-късните Димитров и Коларов. Той е всъщност един социал-демократ. През 1919 г. приема партията да стане секция на Третия интернационал - на Коминтерна и да се нарича комунистическа, но това не го прави комунист, както по-младите Коларов и Димитров. Той е преди всичко българин, който не се увлича толкова в интернационализма, както своите ученици.
Фокус:Споменахте, че Димитър Благоев е роден е в село Загоричане, Костурско. Какво е било отношението му по македонския въпрос?
Акад. Георги Марков:Разбира се, Димитър Благоев поддържа тезата на Втория интернационал, че бъдещето на националните държави е в основаването на Федерация и по-специално на Балканската федерация. Той е смятал, че на Балканите е възможна федерация, за да се избегнат войните. Неслучайно Димитър Благоев се обявява първоначално против Балканската война. Той смята, че тя не е средство за решаване на българския национален въпрос. В неговото съзнание присъства този интернационализъм, но не прекалено, както при Коларов и Димитров. Той смята, че българите трябва да се обединят под обща стряха, но идеята му е била тази България да бъде част от Балканската федерация. Една идея, която после се оказва утопична.
Фокус:Има ли опасност нашите македонски събратя да посегнат и на личността на Димитър Благоев предвид неговия произход?
Акад. Георги Марков:Те вече посягат върху Благоев. Посегнаха и върху Георги Димитров, на Симеон Радев и на другите видни българи от Македония.
Георги Димитров е роден в село Ковачевци, Самоковско, но родителите му са от Разложко. И на него посегнаха. Посягат на всичко, което е българско, включително превеждат на „майчин език“ Вапцаров, Смирненски и Талев без да се съобразяват с изявата на авторите приживе.
Деница КИТАНОВА
Сподели:
© 2021 Всички права запазени. Забранява се възпроизвеждането изцяло или отчасти на материали и публикации без предварителното съгласие на Информационна агенция "Фокус"!
ОТ СЪЩИЯ СЪБЕСЕДНИК
3 Юни 2021 | 15:00 | Радио „Фокус“
Агенция "Фокус"
Агенция "Фокус"
Агенция „Фокус“ по повод 120-ата годишнина от рождението на патриарх Кирил.
Фокус: Акад. Марков, навършват се 120 години от рождението на патриарх Кирил. Какво е значението му за българската история?
Георги Марков: За мен Кирил не е само църковен деец. Възприемам го като учен и колега историк. Той е действителен член на БАН. Написал е много трудове, особено по днес спорния за някого Македонски въпрос. Проявява се още като митрополит. Има собствено мнение в Светия синод, което се чува от неговите синодални старци. Той е бил ценен като духовник и интелектуалец, защото е от малко пишещите представители на висшия клир. Преди всичко го ценя като учен. Живял е в една много трудна политическа среда. В един преход от царството България към тоталитарната Народна Република България и в едно тоталитарно общество неговият глас пак се е чувал за църквата. Той до голяма степен опазва църквата от репресии, когато става патриарх.
Фокус: Той има главна роля за спасяването на българските евреи. Отдаваме ли му дължимото днес?
Георги Марков: Определено като Пловдивски митрополит е основната опора на митрополит Стефан Софийски. Той лично се явява пред тогавашния началник на полицията и му казва, че ще застане на релсите, но няма да допусне вагоните да тръгнат към лагерите на смъртта. Това изиграва голяма роля. Появата му сред евреите, които са били събрани и отчаяни, защото ще бъдат депортирани, им дава вяра, че те няма да бъдат погубени. Това се отбелязва в известните истории за геноцида. Винаги, когато се пише за България и геноцида, се отбелязва ролята на висшето духовенство, включително и на Митрополит Стефан и митрополит Кирил. Той проявява силата и характера си, а самата му личност, която е твърде влиятелна за онова време, изиграва роля за спасяването на българските евреи.
Фокус: Споменахте, че е живял в прехода между царска България и тоталитарната власт. Какви са били отношенията му с комунистическата власт?
Георги Марков: За него е изтекла информация, че е бил съученик на Вълко Червенков. Това е повлияло на избора му за патриарх. По време на избора е имало и още един сериозен кандидат в лицето на Паисий. Самият избор в онези на тоталитарната държава за мен е един успех за Българската православна църква. Смятам така, защото начело на църквата застава човек със собствено мнение, който успява да прекрати репресиите на свещениците след 9 септември 1944. Тези репресии се вихрят първите две-три години след 9 септември. Патриарх Кирил успява да въведе своеобразно разделение на църквата от държавата. Разбира се, тоталитарната държава е навсякъде, но в Болшевишка Русия няма разрушени черкви. Има служби в храмовете по време на големите празници. Вярно е, че „Александър Невски“ тогава беше обкръжен от милиция и не се допускаха пряко граждани да влизат в сградата, но си имаше църковен живот. Това се дължи преди всичко на патриарх Кирил. Той убеждава тогавашните ръководители на държавата, че не е добре да се намесват в църковните канони и ритуали и да не си позволяват да ги променят. Някои партийни секретари са стигали до там на Богоявление да се хвърля вместо кръст – петолъчка. Това е нарушение на църковния канон. Имало е такива случаи, но патриарх Кирил е успявал да се справи с тях.
Деница КИТАНОВА
3 Януари 2021 | 12:00 | Агенция "Фокус"
АКЦЕНТИ
Related Keywords
Bulgaria
,
Plovdiv
,
Macedonia
,
Paisiy
,
Veliko Turnovo
,
Macedonian
,
Bulgarian
,
Dimitar Blagoevgrad
,
Wolf Tchervenkov
,
Denitsa Kitanova
,
Alexander Nevski
,
Bulgarian Orthodox Church
,
National Republic Bulgaria
,
George Branded
,
Historian Academician
,
Macedonian Issue
,
Holy Synod
,
Kingdom Bulgaria
,
Bulgarian Jews
,
Definitely As Plovdiv Metropolitan
,
Metropolitan Stefan Sofia
,
Metropolitan Stefan
,
Metropolitan Cyril
,
Patriarch Cyril
,
Bolshevik Russia
,
Новини
,
Институции
,
Политика
,
Икономика
,
Финанси
,
Национална сигурност
,
Полиция
,
Здравеопазване
,
Общество
,
Култура
,
Трафик
,
Световна криза
,
Европейски съюз
,
Балкани
,
பல்கேரியா
,
மாசிடோனியா
,
மஸெடோநியந்
,
பல்கேரியன்
,
பல்கேரியன் மரபுவழி தேவாலயம்
,
பரிசுத்த சினோட்
,
பல்கேரியன் ஜ்யூஸ்
,
பெருநகர சிரில்
,
தேசபக்தர் சிரில்
,
comparemela.com © 2020. All Rights Reserved.