comparemela.com


На њој је требало да се раматра аутентично тумачење одредби три закона, под које потпадају банкарски спорови.
Упућени кажу да би у пракси то значило да се поништава став Врховног касационог суда из 2018. да је наплата трошкова обраде кредита незаконита.
"То би значило да грађани спорове који су у току губе, а оне који су добили били би доведени у ситуацију да се ти спорови сада поново активирају по тужбама банака против грађана и да изгубе спорове и да морају да врате новац банкама. То би била директна последица усвајања ових аутентичних тумачења", објашњава председник Адвокатске коморе Србије Виктор Гостиљац.
"То питање је тек требало да се разматра у наредном периоду, да је остало у процедури. Пошто ти предлози више нису у процедури, сада нема никаквих наговештаја нити могућности да дође поново подношење, односно разматрање", указује Дачић.
Одлуку да се предлог не разматра поздравила су струковна удружења. Кажу, то би било задирање законодавне у судску власт.
Реаговало је и Министарство правде.
"Свесни смо изазова са којима се суочавају привредни и финансијски сектор, као и правосуђе због постојања масовних тужби у банкарским споровима. У том смислу, Министарство правде посвећено ради на Нацрту закона о изменама и допунама Закона о парничном поступку, чије одредбе треба да доведу до смањења броја тужби, растерећења појединих судова, као и смањивања трошкова за Републику Србију који су последица банкарских спорова, имајући у виду да држава исплаћује огромна средства због повреде права на суђење у разумном року", навела је министарка правде Маја Поповић у писаној изјави.
Пред судовима, процењује се, има око 200.000 тужби против банака.
До сада је донето 10.000 правоснажних пресуда - да грађани могу да наплате свој новац, јер су банке поступале незаконито.

Related Keywords

,Supreme Court ,Ministry Justice ,Cassation Court ,Parliament Edges Dacic ,Serbia Viktor ,They Say ,Draft Law ,Republic Serbia ,Minister Justice May Popovic ,உச்ச நீதிமன்றம் ,அமைச்சகம் நீதி ,கேஸ்ஸடீன் நீதிமன்றம் ,அவர்கள் சொல் ,வரைவு சட்டம் ,

© 2024 Vimarsana

comparemela.com © 2020. All Rights Reserved.