comparemela.com


7856
© Георги Кожухаров
Да започне борба с корупцията, увеличаване на доходите, пенсиите и социалните плащания, повече икономически мерки за излизане от кризата и реформа на прокуратурата и антикорупционната комисия са най-важните задачи за следващото управление на България. Веднага след тях следва реформата на здравеопазването.
Това показват данните от проучване на Talk Online Panels, представително за онлайн населението на България с извадка 1003 респондента и метод на регистрация - онлайн анкета. Изследването е по поръчка на "Дневник" и е проведено в периода 20 - 23 юли.
Проблемите за решаване са стари, а и са взаимно свързани, защото именно корупционните схеми и превзетите институции влияят върху бизнес средата, конкуренцията и икономическото развитие, което да доведе до увеличение на личните доходи и да осигури ресурс за финансови стимули и социални плащания там където е необходимо. Но резултатите от отговорите и на други въпроси в изследването показват, че
борбата с корупцията достига критична точка в очакванията на обществото и е ключова тема, по която се определя и отношението към политическите сили и очакване за управлението и задачите му.
Или правителство "Анти-мафия", или избори
39 % смятат, че
ако не може да бъде излъчено правителство, което ще реши проблемите с корупцията и мафията, е по-добре да има нови избори. 18 % биха приели компромиси по тази тема, за да се състави кабинет, а 26% смятат, че трябва да има правителство независимо от компромисите. Нови предсрочни избори предпочитат 9 %, толкова са и тези, които не могат да преценят кой е по-добрият вариант в настоящата ситуация.
Очакванията за формулата на управление са свързани в най-голяма степен с
"експертно правителство на националното съгласие, подкрепено от всички партии в парламента" (26 %), следвано от правителство на малцинството на "Има такъв народ", подкрепено от партии или депутати, които искат (18 %) и служебното правителство да бъде предложено като редовно от трите партии около протеста (също 18%). Правителство на малцинството на тези три партии (те имат общо 112 гласа), което да получи подкрепа от БСП събира 12 % подкрепа.
Според анкетираните (давали са повече от един отговор на този въпрос) политическите
формации, които задължително трябва да бъдат изключени от следващото мнозинство с еднакъв резултат са ГЕРБ и ДПС по 56 %, следвани от БСП - 26%. А тези, които задължително трябва да участват в следващото управление са "Има такъв народ" с 54 % и "Демократична България" с 52 %, следвани от "Изправи се.БГ! Ние идваме" с 35% (бел.ред. - в проучването, започнало ден преди първия работен ден на парламента те са със старото си наименование - "Изправи се! Мутри вън!").
Категорична оценка за главния прокурор - прекратяване на мандата
Проучването вървеше в седмицата, в която Висшият съдебен съвет (ВСС) спаси главния прокурор, чието отстраняване беше поискано от правосъдния министър Янаки Стоилов по сигнал на вътрешния Бойко Рашков, като не обсъди въпроса по същество, а само процедурата може ли въобще министърът да прави такова искане. Темата с оставката на Иван Гешев е актуална от година след протестите от миналото лято и обществената подкрепа за смяната му според различни проучвания расте.
В изследването на Talk Online Panels
68 % от запитаните подкрепят реформа на прокуратурата и предсрочно прекратяване на мандата на главния прокурор срещу 14 %, които искат Иван Гешев и системата да не бъдат сменяни. За реформа на антикорупционната комисия (КПОКОНПИ) и
освобождаване на председателя ѝ Сотир Цацаров са 60 % срещу 13 % против. Останалите не могат да преценят.
Изследвахме и отношението към новата идея, представена от "Има такъв народ", за приватизация на Българската банка за развитие (ББР) - една трета от проучваните (33%) не могат да преценят какъв е по-добрият вариант, но
45 % са против ББР да стане частна, а 22 % подкрепят раздържавяването ѝ. От партията не са коментирали дали предложението е било на вече оттегления премиер Николай Василев и ще остане ли и в програмата на следващото номинирано правителство.
ГЕРБ - синоним на "завладяната държава"
Бившата управляваща партия е политическата формация, която най-много от участвалите в проучването свързват с корупция, мафия и "завладяната държава" - 58 %. Тя е следвана от ДПС със 17 % и БСП с 8 %. Партията на Васил Божков, който също беше санкциониран по глобалния закон "Магнитски" получава 6 %.
На въпрос коя партия е гарант за борбата срещу корупцията и че управлението ще започне да се подобрява, спечелилата изборите -
"Има такъв народ" има 30 % доверие, следвана от "Демократична България" - 18 % и "Изправи се.БГ! Ние идваме" с 10 %. За 31 % от отговорилите обаче няма такава партия.
Щети за имиджа на "Има такъв народ"
Въпреки високите очаквания, че спечелилата изборите партия може да се справи с корупцията, реакциите и коментарите за първия кабинет, предложен от "Има такъв народ" вероятно влияе и на отношението към партията и лидера ѝ. На въпрос
дали имат доверие, че Слави Трифонов и формацията му са независими от ДПС и задкулисието - 41 % отговарят "Не" срещу 26 % с "Да", а останалите не могат да преценят.
Проучването вървеше по време на обявяването от "Има такъв народ", че ще поканят и партията на Доган на преговори за подкрепа за кабинет, което предизвика допълнителни въпроси и коментари каква може да бъде ролята на ДПС, след като преди повече от седмица Слави Трифонов в публикация във "Фейсбук" специално разграничи предложеното правителство от влиянието на формацията.
Оттеглянето на първия предложен кабинет подкрепят 64 % срещу 14 % против.
В отговор на въпроса "Защо е трябвало да бъде оттеглено правителството с премиер Николай Василев":
40 % отговарят, защото бившият министър не е подходящ за премиер, тъй като не е ново лице, а според 35 % причината е "широкото неодобрение". 25 % оценяват икономическите му идеи като неуместни в момента, а за 18 % зад кабинета е прозирало влияние на ДПС.
Ходът на Слави Трифонов да предложи проектокабинет часове след изборите се оценява основно като "демонстрация, че партията е готова да управлява" (33%) и като грешка от неопитност (31%). За 13 % той е бил опит за подмяна на волята на избирателите.
Преди изборите "Дневник" проучи в изследване на Talk Online Panels отношението към санкциите "Магнитски" и с кого българите свързват корупцията - четете тук.
Всичко, което трябва да знаете за:

Related Keywords

Bulgaria ,Bulgarian ,Sotir Tsatsarov ,Ivan Geshev ,Boyko Rashkov ,Nikolay Vasilev ,Partya Vasil Bozhkov ,Facebook ,Bulgarian Bank ,George Kozhuharov To Start ,Democratic Bulgaria ,Justice Minister ,Vasil Bozhkov ,Global Law ,Famous Trifonov ,பல்கேரியா ,பல்கேரியன் ,முகநூல் ,பல்கேரியன் வங்கி ,ஜனநாயக பல்கேரியா ,நீதி அமைச்சர் ,உலகளாவிய சட்டம் ,

© 2025 Vimarsana

comparemela.com © 2020. All Rights Reserved.