comparemela.com


ЕС предлага въглероден данък за някои вносни стоки
Reuters
Между 2025 и 2035 г. производителите на алуминий, цимент, торове и стомана постепенно ще загубят субсидиите си
1489 прочитания
© Reuters
Когато ЕС създаде своята схема за търговия с емисии през 2005 г., се изправи пред сложен проблем с дизайна ѝ. Принуждаването на замърсяващите компании да купуват разрешителни ги поставя в неравностойно положение на световните пазари. Те могат да реагират на схемата, като преместят мръсните си дейности в офшорни зони, причинявайки "изтичане на въглерод". И ако производителите на места с недостатъчни екологични стандарти надминат европейските фирми, глобалните емисии биха се увеличили.
Между 2025 и 2035 г. производителите на алуминий, цимент, торове и стомана постепенно ще загубят субсидиите си. Но вносителите на тези стоки ще трябва да купят нова категория разрешителни за замърсяване. Колко такива ще им трябват зависи от количеството въглерод, което се изчислява, че отделят по време на производството на продуктите. Политиката всъщност представлява данък, предназначен да компенсира факта, че чуждестранните компании може да не се налага да плащат за въглеродни емисии в собствените си страни.
Преминаването към новия механизъм ще зарадва онези, които подозират, че субсидиите са притъпили въздействието на цените на въглерода. На теория безплатните разрешителни не оказват влияние върху стимула за намаляване на емисиите, тъй като на границата финансовата "награда" за това е една и съща - фирми, които стават по-зелени, могат да продадат своите излишъци. На практика безплатните разрешителни са убили амбицията. Майкъл Гръб от UCL посочва, че компаниите знаят, че ако продадат разрешителните си днес, могат да получат по-малко безплатни разрешителни в бъдеще. В сравнение с индустриите, които са получили подкрепа, енергийният сектор не се е декарбонизирал по-бързо. Виктория Ървинг от Morgan Stanley казва, че някои субсидирани замърсители са направили зелени инвестиции, но "им предстои дълъг път". Оттеглянето на субсидиите без нова схема би върнало опасността от изтичане на въглерод.
Експертите изчисляват, че до 2030 г. CBAM и пакетът от екологични политики, обявени заедно с него, ще намалят емисиите в засегнатите сектори с 14% в сравнение със сценарий, при който нищо не се променя. Вносът обаче ще бъде с 12% по-нисък, тъй като митата потискат търговията. Макар и да е емблематичен, обхватът на схемата е относително малък. Ще доведе до около 9 млрд. евро приходи през 2030 г., въпреки че тази сума може почти да се удвои след пълното въвеждане на политиката. Въглеродът в търговските потоци обикновено е по-малко от 10% от общите емисии на страните според МВФ, а предложението обхваща само няколко сектора. През 2019 г. въпросният внос е бил на стойност едва 29 млрд. евро (33 млрд. долара, или 1.5% от общия за блока).
Възможни отговори
Не е необходимо данъците да бъдат високи, за да предизвикат отговор. Може би ще е положителен - с въвеждането на CBAM страните извън ЕС могат също да наложат цена на въглерода и да запазят приходите за себе си (ЕС ще прави отстъпки за вече платени данъци върху въглерода). Тъй като обхватът на CBAM се увеличава, така и другите правителства ще имат интерес да въведат цени за емисиите.
По-вероятна последица обаче е сблъсък дали политиката е протекционистична. Австралия и Индия, които са износители за ЕС, вече се оплакват, че данъкът може да бъде дискриминационен и регресивен. През март САЩ предупредиха ЕС, че трансграничните данъци трябва да бъдат "последна инстанция". Вашингтон заяви също така, че обмисля регулация на своите емисии, въпреки че не определя цената на въглерода, освен чрез непълна комбинация от държавни схеми, при които цените са твърде ниски.
Съществува и опасност от непредвидени последици. Чуждестранните компании биха могли да пренасочат най-екологичния си износ към Европа и да изпратят най-мръсната си продукция в други страни, вместо да намалят общите емисии. Този феномен, наречен "разбъркване на ресурси", обезпокои Калифорния, която има CBAM за своя пазар на електроенергия - единствената съществуваща сравнима схема. Фирмите също могат да коригират веригите си на доставки, за да се възползват от ограничения обхват на политиката. Производител на автомобили, който ще трябва да купува разрешителни за внос на стомана, може да предпочете да закупи шаси на автомобил, направено от стомана в чужбина, за което CBAM няма да се прилага.
Рискът от изтичане на въглерод нараства заедно с цената му. Проучване, публикувано през януари от мозъчния тръст DIW Berlin, установи, че цената от 75 евро на тон би оставила до 15% от производството в ЕС уязвимо по този начин (цените на въглерода в Европа се движат между 50 и 60 евро на тон и се очаква да се увеличат.)
Политика
Затваряне на вратичките
Тези проблеми обаче ще бъдат минимализирани, тъй като цените на въглерода се въвеждат навсякъде. Силата на стимулите означава, че производството с въглеродни емисии винаги ще се опитва да намери пътя си там, където емисиите са евтини, но това не означава, че е безполезно да се опитваме да запушим всички зеещи дупки. Най-добрият аргумент за CBAM е, че това е първата стъпка към свят, в който емисиите не могат да избегнат цените на въглерода. Ако търговията с квоти беше достатъчно широко разпространена, CBAM щеше да стане ненужен.
Много преди това да се случи обаче, ЕС трябва да преодолее опозицията срещу CBAM в съюза. Един от проблемите е, че търговията ще бъде коригирана на входа, но не и на изхода. Изгубилите субсидиите си износители все още ще се конкурират на пазари извън европейските граници срещу фирми, които могат да игнорират цената на въглерода. (Около 8% от производството на цимент в ЕС и 18% от стоманата се изнасят). Някои законодатели в Европейския парламент, който трябва да одобри предложението, вече призовават за корекция на границите при безплатните разрешителни, което да наказва чужденците, като същевременно защитава местните компании. Да им се кланят по този начин би превърнало потенциално полезна политика за борба с промените в климата в чист протекционизъм - и поучителен пример за други страни в тъжно предупреждение.
2021, The Economist Newspaper Limited. All rights reserved
Бюлетин
Когато ЕС създаде своята схема за търговия с емисии през 2005 г., се изправи пред сложен проблем с дизайна ѝ. Принуждаването на замърсяващите компании да купуват разрешителни ги поставя в неравностойно положение на световните пазари. Те могат да реагират на схемата, като преместят мръсните си дейности в офшорни зони, причинявайки "изтичане на въглерод". И ако производителите на места с недостатъчни екологични стандарти надминат европейските фирми, глобалните емисии биха се увеличили.
Благодарим ви, че четете Капитал!
Вие използвате поверителен режим на интернет браузъра си. За да прочетете статията, трябва да влезете в профила си.Влезте в профила си
Всеки потребител може да чете до 10 статии месечно без да има абонамент за Капитал.Вижте абонаментните планове

Related Keywords

Australia ,California ,United States ,Washington ,Vic Irving ,Michael Back ,European Parliament ,More Likely ,Through March United States ,Thank You ,ஆஸ்திரேலியா ,கலிஃபோர்னியா ,ஒன்றுபட்டது மாநிலங்களில் ,வாஷிங்டன் ,விக் இவிஂக் ,மைக்கேல் மீண்டும் ,ஐரோப்பிய பாராளுமன்றம் ,மேலும் வாய்ப்பு ,நன்றி நீங்கள் ,

© 2024 Vimarsana

comparemela.com © 2020. All Rights Reserved.