comparemela.com


8334
© Лили Тоушек
"Същата врата през януари струваше 250 лв. Оттогава металите поскъпнаха почти два пъти", казва собственик на фирма, която изработва външни и интериорни врати. Така, заедно с отстъпката, цената на нова врата за мазе се оказва вече 450 лв.
Проверка на "Дневник" показа, че драстичното поскъпване далеч не засяга само металите, а причините за него по криволичещи пътища водят към пандемията. Сред тях обаче не е повишеното потребление. Поне не това в България, макар че заради ограниченията много домакинства решиха да направят дълго отлагани или пък козметични ремонти, за да внесат повече уют в дома, в който по принуда прекарваха повече време. В момента се наблюдава голям ръст на потреблението в Европа и САЩ, което неминуемо тегли цените нагоре, казват мениджъри на магазини.
© Лили Тоушек
Доставките се възстановяват, но бавно и на висока цена
От началото на пандемията имаше два периода - първоначално станахме свидетели на стагнация в потреблението, макар да не бяхме затворени. Тогава дори се наблюдаваше известно намаление на цените и на разходите за транспорт, петролът поевтиняваше. Но след като премина първата вълна, в края на лятото и есента голямата промяна дойде с промяната в цените на транспорта от Китай, казва Траян Халаджов, изп. директор на "Мосю Бриколаж".
По думите му нарушената ритмичност на доставките с обявяването на пандемията е повишила цената на транспорта в онази част на света 5-6 пъти и в момента за някои по-евтини стоки цената на транспорта е по-скъпа от самите тях. Дава пример с моноблока - обемиста и тежка стока, от която в един контейнер от Китай, където тя е много евтина, може да се съберат продукти за 8-10 хил. долара. Самото транспортиране на контейнера обаче е 12 хил. долара. При това положение тези стоки няма как да останат евтини след доставянето им.
"Тъкмо имаше някаква светлина в тунела и се появи кризата в Суецкия канал, което отново обърка тотално трафика от Китай и бе използвано, според мен, за увеличаване отново на цените на транспорта, тъй като се наруши веригата на доставките", допълва Халаджов.
Сходни са наблюденията и на Андриан Пенков, старши мениджър на веригата хипермаркети "Практикер". Казва, че ценовите промени започнали в началото на тази година с поскъпването на световния пазар с над 50% на стоманата и производните на нефта продукти като пластмасата. Последвал ударът от драстично поскъпналия транспорт от Китай. "Ако преди превозът на 40-футов контейнер струваше около 1.8- 2 хил. долара, сега е над 13 хил. долара", посочва той. Допълва на свой ред, че има "огромен ръст" в търсенето в Западна Европа.
Неговата оценка е, че поскъпването е засегнало вече 30-40% от асортимента на веригата, като засега не се отчита спад в потреблението.
Халаджов отбелязва, че според данните в компанията цените не са се повишавали от 2007-2008 г., а даже някои сега са по-ниски. Дава пример с ударна бормашина, която тогава е струвала 99 лв., а сега е 59-69 лв. Гранитогресът тогава е струвал над 20 лв., докато сега за половината цена може да се купи нелошо качество.
По-притеснително за мен е, че това се случва на пазара на храни и всякакви други продукти - горива, ток, т.е. атаката спрямо доходите на хората е от няколко страни и това може да окаже негативно влияние върху потреблението.
Траян Халаджов
Обезсмисля ли се вносът от Китай
Според мениджърите на магазините, ако преди време най-ниската цена задължително е била на продуктите от Китай, то при настоящите нива на суровините и транспорта, те започват ценово да се доближават до аналозите им, произведени в Европа и САЩ.
"В нашата верига във Франция бе обявено, че започват целенасочено да търсят доставчици от Европа, защото, наред с цената, вече има трудност да се предвиди и датата на доставката", казва изп. директор на "Мосю Бриколаж". Според него за това би могло да се говори за обръщане към европейските производства, но завършването на такъв процес би отнело години.
© Надежда Чипева, Капитал
Неговото впечатление е, че потребителите не се ръководят толкова от страната на произход на дадена стока, а от това какво им трябва - определен размер, колко често се налага да подменят нещо, специфичен дизайн и т. н. "Ако преди китайският моноблок се купуваше за 80-90 лева, сега - като го няма или не е на тази цена - се купуват полски или български за 99 лв.", обяснява Халаджов, а колегата му от "Практикер" потвърждава.
Смяна на доставчиците
Халаджов казва, че не вижда икономическа логика в това рязко скочилите цени на транспорта да останат такива задълго. Проблемът е, че наслагването на този фактор върху поскъпването на самите суровини води до масова промяна в последните 2-3 месеца на доставните цени.
Това се отнася основно до металите, пластмасата и дървесината. При изделията от тях вече е налице 50% оскъпяване, при метала е толкова на самата суровина.
По-големите доставчици имат дългосрочни договори и имат запаси, чрез които лавират и са се защитили от този риск и при тях увеличението на цените не е толкова очевидно. Но тези, които купуват директно от Китай в малки обеми на спотови сделки, започват да изпадат от пазара, защото стават неконкурентни, обяснява той.
В "Мосю Бриколаж" вече имат сменени доставчици, "защото, когато те си вдигнат цените с 30% от днес за утре, няма как този шок да го пренесем на клиента, защото той ще спре да купува", обяснява директорът. При нас да вдигнеш цена с 30% означава на практика да спреш доставките, казва той.
© Надежда Чипева, Капитал
Ремонти за уют
Мениджърите отчитат п
овишено потребление на стоки и материали за дома в България, макар то да не е причина за скока на цените заради малкия пазар. Обяснението им за увеличилите се покупки е, че заради COVID ограниченията хората са останали вкъщи, вместо да ходят по курорти, и са обърнали повече внимание на дома си.
Халаджов все пак казва, че когато цялото семейство работи и учи от дома, няма как да се правят основни ремонти, като например да се разбие банята или да се сменят подови настилки. Но за сметка на това нарастват покупките за "облагородяване" на терасата - с повече зеленина, с декоративни елементи. Купуват се също повече бои, етажерки, дребни мебели, пердета, възглавнички, "неща които да внасят уют", описва Халаджов.
Андриан Пенков обяснява по същия начин нарасналата ремонтна дейност - спестените пари от ваканции и други развлечения са инвестирани в подобрения на дома и градината. Той отбелязва завишено потребление на строителни материали, бои, стоки за градината, басейни. Очаквано повече се купуват почистващи препарати.
© Лили Тоушек
И в двете вериги отчитат ръст в онлайн пазаруването особено в първите месеци от началото на пандемията и след това, когато магазините бяха затворени. Халаджов описва ръста "в пъти", но като цяло с нисък дял. Обяснява, че хората искат да видят на живо стоките. Все още обаче има онлайн поръчки, при които доставката в града е безплатна, а в провинцията - на конкурентна цена, заради което хората я избират.
В "Практикер" отчитат различна степен на интереса към онлайн покупките в отделните периоди. През първите месеци от извънредното положение те са се удвоили, но отново остават с нисък дял.
Въпреки всичко "Мосю Бриколаж" не отчита ръст в продажбите за 2020 г. - годината е започнала много силно, но заради ограничителните мерки съществен ръст не е направен, а само е компенсиран спадът от пролетта. "Практикер" пък са отворили два нови обекта от началото на пандемията - в Пазарджик и Добрич, и с това са отбелязали 20% ръст в оборота спрямо нормалната 2019 г.
Цените на жилищата също растат, а търсенето - още повече
При тези скокове в цените на основни за строителството суровини очаквано и жилищата поскъпват. По оценки на Националната асоциация на строителните предприемачи от началото на годината досега себестойността на жилищата е поскъпнала с 18% и прогнозата е процентът да достигне 25 в края на годината, ако процесите се запазят. Председателят на асоциацията Георги Шопов даде пример с поскъпналата с 60% цена на армировката и с 40% - на топлоизолацията.
Причините според него за случващото са две - печатането на пари в САЩ и Европа в помощ на пострадалите от пандемията бизнеси и хора, което е довело до инфлация, и затруднените доставки. Обяснява, че доставчиците на строителния бранш не дават прогнози какво може да се очаква.
Посочва, че част от поскъпването ще бъде за сметка на печалбата на компаниите, но договорите с купувачи, които сега се сключват, са с калкулирано поскъпване от 25% на материалите.
По думите му въпреки това търсенето е завишено дори спрямо нормалната 2019 г. с около 30%. Причината е в това, че хората, които имат спестявания, виждат, че инфлацията ги изяжда и ги влагат в имоти. А тези, които търсят имот за живеене, бързат, защото виждат, че цените се покачват.
Всичко, което трябва да знаете за:

Related Keywords

China ,Bulgaria ,France ,Chinese ,Bulgarian ,Statesi Europe ,George Shopov , ,United States ,Western Europe ,Trajan Pointless ,Hope Chipeva ,Capital His ,Polish Or Bulgarian ,Capital Repairs ,சீனா ,பல்கேரியா ,பிரான்ஸ் ,சீன ,பல்கேரியன் ,ஒன்றுபட்டது மாநிலங்களில் ,மேற்கு யூரோப் ,

© 2024 Vimarsana

comparemela.com © 2020. All Rights Reserved.