184 години от рождението на Васил Левски
18 Юли 2021 | 09:22 | 0
Снимка: Община Карлово
С различни прояви в цялата страна България отбелязва 184 години от рождението на националния герой Васил Иванов Кунчев, известен като Васил Левски. Той е роден в град Карлово в много бедно семейство, в което твърде малък на Васил му се налага да стане глава на дома след смъртта на баща му. Много млад той прекрачва прага на манастира и става Дякон Игнатий, след което го напуска. Стига в Белград, където Раковски подготвя млади мъже в първата българска легия. Там Васил се откроява от всички с изключителните си физически и интелектуални умения. Той е идеолог и организатор на българската национална революция, основател на Вътрешната революционна организация (ВРО). Известен е и като Апостола на свободата заради организирането и разработването на революционна мрежа за освобождаване на България от османско владичество. Пътува по страната и създава частни революционни комитети, които да подготвят обща революция. Неговата мечта е чиста и свята република, в която всички да имат равни права, независимо от своята народност и вероизповедание.
Агенция „Фокус“
Президентът Румен Радев: Настана време да сбъднем мечтаната република на Левски
Настана време да сбъднем мечтаната република на Левски. Това каза държавният глава Румен Радев по повод 184 години от рождението на Васил Левски в Карлово, предаде репортер на Агенция „Фокус“.
„На днешната дата тук, в Карлово, се ражда Васил Иванов Кунчев, безправен българин, поданик на Османската империя, който ще проправи пътя на свободата към всички нас, неговите съотечественици. Днес портретът на Апостола виси във всяко училище, във всяка институция, името му носят селища, улици, булеварди, клубове и награди“, заяви държавният глава.
„Левски е месията на националната ни революция. Той е неин вдъхновител, мъченик. Но това са видимите почести. Важен е духът, важно е кредото на Апостола. А духът и кредото не живеят в паметници. Тях ние поддържаме живи и те нас живи поддържат. Има мисли непреходни като знаменитото кредо да Апостола - „времето е в нас и ние сме във времето, то нас обръща и ние него обръщаме“. Дълги години времето нас обръщаше. Търпяхме, понасяхме, приспособявахме се, оцелявахме, примирявахме се, емигрирахме и се завръщахме, за да си тръгнем отново“, допълни Радев.
„Сега съзряваме, презряхме примирението си и много българи разбраха, че дела трябват, а не думи. Твърде дълго времето нас обръщаше. Настана моментът ние да обърнем времето, всеки според силите си да вземе участие в общото ни дело да си върнем държавата, да установим закона, който пази свободата. Да отстояваме свободата, без която няма достойнство. Свободата да сбъдваме мечтите си тук, в родината, а не да ги гоним далеч зад граница. Настана време да сбъднем мечтаната република на Левски. Да е чиста и свята е цел, хоризонт. Него едва ли ще стигнем, но към него винаги ще вървим, защото това е нашият дълг като българи. За да можем тук да сбъдваме мечтите си, тук да растат децата ни. В нашите сили е да сбъднем поне онова, което Левски пише в писмото си Каравелов. Поклон пред Апостола на Свободата“, каза още в словото си президентът.
Агенция „Фокус“
Разград се преклони пред Апостола на Свободата
Разград отбеляза днес 184-тата годишнина от рождението на Васил Левски с тържествен ритуал пред паметника на Апостола на Свободата в едноименното училище. Това съобщиха от Община Разград.
По алеята към паметника на Левски бяха подредени табла с портрети на великия българин, както и посветени на него стихове и с негови мисли. Деца от Детска театрална формация „Роли Дроли” с ръководител Валентина Георгиева и клуб „Млади възрожденци” с ръководител Недялка Неделчева представиха литературно-музикална композиция, посветена на Васил Левски, а председателят на Общински комитет „Васил Левски” Мирослава Кацарова произнесе слово за делото на Апостола на Свободата и неговите актуални и днес завети към поколенията.
Цветя пред паметника на Васил Левски поднесоха първо възпитаници на ОУ”Васил Левски” и директорът на училището Диана Първанова, а след тях своята почит отдадоха заместник-кметовете на Община Разград Руска Вътева и Мирослав Грънчаров. Венци и цветя поднесоха още представители на: Регионална библиотека „Проф. Боян Пенев”, Регионален исторически музей-Разград, Общински съвет на БСП-Разград, Синдикат на българските учители-Разград, граждани.
Агенция „Фокус“
Президентът Румен Радев: Нека политическите партии и лидери следват заветите на Васил Левски
Нека политическите партии и лидери да следват заветите на Васил Левски. Той ни е дал много ясна посока. Това заяви президентът Румен Радев пред журналисти по време на посещението си в град Айтос, където поднесе цветя пред паметната плоча на Васил Левски в двора на църквата „Св. Димитър Солунски“ по повод 184-ата годишнина от рождението на Апостола, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.
В двора на храма деца от Айтос изпълниха пред държавния глава песни и рецитал, посветени на Васил Левски. Президентът приветства усилията на ръководството на Община Айтос да пазят живи традициите и да предават заветите на Апостола на младите българи.
Румен Радев проведе среща с кмета на Айтос Васил Едрев в сградата на общината, на която бяха обсъдени теми, свързани с местното самоуправление. По време на разговора бе изразена амбицията на общинското ръководство за изграждане на модерна спортна инфраструктура за насърчаване на масовия спорт сред младите хора.
Агенция „Фокус“
Стара Загора отбеляза тържествено 184 години от рождението на Васил Левски
Стара Загора отбеляза тържествено 184 години от рождението на Апостола на свободата – Васил Левски. Това съобщиха от пресцентъра на Община Стара Загора.
Десетки старозагорци се включиха в общоградския ритуал, организиран от Община Стара Загора и Втора механизирана бригада, пред паметника на героя. Началото на честването бе дадено точно в 11.00 часа с панихида, отслужена от отец Петър Радев и старозагорското свещеничество.
В ритуала взеха участие още възпитаниците на театрална школа „Жест“ към Център за подкрепа на личностното развитие с ръководител Светла Тодорова и възпитаници на клуб „Философско писане“ към Център за подкрепа на личностното развитие с ръководител Милена Иванова.
"Кажи ти, байо, моите и аз твоите кривици, па да се разберем и заедно да вървим наедно", тези думи на Дякона са много актуални и днес“, каза по време на честването зам.-кметът на Община Стара Загора Иванка Сотирова. Тя допълни, че с диалог и разбиране трябва да се върви напред.
По повод 184 години от рождението на Васил Левски, музеен обект "Хилендарски метох" ще бъде отворен за посещение безплатно днес до 18.00 часа.
На честването присъстваха още зам.-кметът на Община Стара Загора Красимира Чахова, областният управител Иван Чолаков, общински съветници, партийни и граждански организации, много старозагорци.
Агенция „Фокус“
Със Света литургия в храм „Свети Николай” в Карлово започна отбелязването на 184 години от рождението на Васил Левски и Празника на града
Със Света литургия в храм „Свети Николай” в Карлово започна отбелязването на 184 години от рождението на Васил Левски и Празника на града. Това съобщиха от пресцентъра на Община Карлово. Кметът на общината д-р Емил Кабаиванов, официални гости и граждани положиха цветя и се поклониха пред гроба на Гина Кунчева - майката на Апостола.
Д-р Кабаиванов посрещна на площад „Васил Левски“ участниците в 27-ия Национален туристически поход „По стъпките на Васил Левски”. Д-р Галя Цветкова – ръководител на седемте лъча по маршрут Плевен-Карлово и един с група от Голям Чардак до Града на Апостола, връчи на кмета знамето, с което походниците преминаха по стъпките на Левски.
С тържествен ритуал бяха издигнати знамената на Република България и на Карлово. Д-р Кабаиванов произнесе слово за Апостола. „…Днес на нас, неговите съграждани, лежи голямата отговорност: да пазим чисти заветите на Левски и във всеки момент от нашия живот, спомняйки си и разказвайки на Апостола, да се опитваме да се доближим до него - макар да ни е ясно, че такава велика личност се ражда рядко. Тази велика личност е нашият кумир и нашият пример в живота!“ каза кметът на Карлово. Свещеници отслужиха молебен за благоденствие на града и неговите жители.
В Национален музей „Васил Левски“ бяха обявени наградените от фондацията и карловския комитет, носещи името на Апостола. Дора Чаушева – директор на НМ „Васил Левски“, бе удостоена с наградата на фондацията, а с тази на местния комитет „Васил Левски“ – народната певица Мария Колева.
В 20.20 часа от Национален музей „Васил Левски“ ще бъде изнесено знамето на Карловския революционен комитет. Кулминация на честването на Апостола в неговия роден град ще е тържественият митинг-заря от 21:00ч. на площад „Васил Левски“. Там официално слово ще произнесе президентът и върховен главнокомандващ Въоръжените сили на Република България – Румен Радев, под чийто патронаж е честването.
По повод празничния ден, поздравителни адреси до кмета на община Карлово изпратиха Даниел Панов - председател на Управителния съвет на Националното сдружение на общините в Република България и кмет на община Велико Търново и Силвия Георгиева – Изпълнителен директор на Националното сдружение на общините в Република България, Димитър Николов – кмет на община Бургас, Галина Стоянова – кмет на община Казанлък, Никола Белишки – кмет на община Панагюрище, Ивайло Крачолов – кмет на община Чирпан, Божин Божинов – кмет на Община Тополовград, Марина Валентиновна Дбар – кмет на град Брянск /Руска федерация/, бригаден генерал Деян Дешков – командир на 61-ва Стрямска механизирана бригада, подполковник Димитър Мерудийски – началник на военно формирование 22 680, Васил Василев – председател на Общобългарски комитет „Васил Левски“, Янка Такева – председател на Синдиката на българските учители, Георги Гергов – Международен панаир Пловдив АД, Управителният съвет на Асоциацията на българските градове и региони.
Агенция „Фокус“
Проф. Кирил Топалов: Васил Левски обитава в съзнанието на своите събратя по съдба най-високо нравствено поле
Левски обитава в съзнанието на своите събратя по съдба най-високо нравствено поле - полето, в което бродят немили - недраги и с изранени нозе и души водят народа си към заветното спасение апостолите на пробудата и на свободата. Това каза проф. Кирил Топалов - член на Съвместната мултидисциплинарна експертна комисия по историческите и образователни въпроси на България и Северна Македония, по време на тържественото отбелязване на 184-та година от рождението на Васил Левски в София. Това съобщиха от пресцентъра на Столична община.
„И ако по думите на народния поет след Паисий “българският род история има и става народ, то Левски се опита да осъществи следващата цивилизационно- съзидателна крачка –да изведе този народ от хаоса на робското безвремие и да му посочи пътя към изграждане на своя държавна институционалност, отбеляза в своето слово проф. Топалов.
„По този път Левски постави и първите, най-важните указателни знаци, които вече век и половина оттогава не само че не губят своето значение, а напротив - все по-често и все по-силно ни доказват своята непреходна мъдрост. А именно: Че ако иска да бъде истински независим и уважаващ себе си народ, той трябва да се освободи, или поне да направи достоен опит да се освободи сам. Защото „Който ни освободи, той ще иска да ни зароби“. Пред олтара на тази нееднократно и трагично доказвана в българската история истина той по апостолски положи и своята саможертва. Истински независим и уважаващ себе си народ може да живее само в държава, изградена на принципите на свободната народна воля. Чистата и свята република се изгражда само с чисти и святи съвести, едно от най-задължителните проявления на които е безкористната и чиста сметка с народния имот и благо - до последния народен грош, похарчен от народните водачи по народните дела.
Още много други знаци постави Апостолът в мъченическия път на своя народ към бъдещето му. Разбира се, и на него, както и на другите великани на нашето възраждане, като че беше по-лесно да поставят знаците и първи да вградят в основите на този път своята саможертва, отколкото да убедят съотечествениците си да тръгнат по него", каза още той.
"Голямата, великанската, нечовешката им болка се пораждаше от обстоятелството, че както отделните хора, така и народите като цяло най- трудно прескачат границата между уюта на робското съществуване , когато друг мисли и поема отговорности вместо теб, и предизвикателствата на непознатата и затова често плашеща свобода. Ако се научим да разчитаме знаците на Апостола както трябва и се огледаме още по-както трябва, ще успеем и да разчетем какво ни казват онези въпросителни след последната дума в тефтерчето на Великия след последната написана дума от него дума там: "Народе ?????“, завърши словото си проф. Топалов.
В програмата участваха актьорите Василка Сугарева и Христо Чешмеджиев, мъжки камерен хор „България” с ръководител Валентин Бобевски и Гвардейският представителен духов оркестър. На събитието присъства зам.-кметът Генчо Керезов, общественици родолюбиви граждани.
Церемонията бе организирана от Столичната община и се проведе пред бюст-паметника на Апостола на свободата в "Борисовата градина".
Агенция „Фокус“
С военен ритуал в град Тервел ще бъде открит паметник на Васил Левски
С военен ритуал в град Тервел, област Добрич, ще бъде открит паметник на Васил Левски, предаде кореспондентът на Радио „Фокус” – Варна. Тържествената церемония ще започне в 20.00 часа. В нея ще участват Представителният духов оркестър на Българските военноморски сили, военнослужещи от Канцеларията на командира на ВМС и от военен флот, почетен караул от военен флот с командир на взвод, знаменосец, двама асистенти, бойно знаме, взвод от матроси, часови на паметника и венценосци.
Жулиета НИКОЛОВА
Поетичен поклон пред Апостола организират в Добрич
По повод 184 години от рождението на Апостола на българската свобода Васил Левски Община град Добрич и Общобългарски Комитет „Васил Левски“ – Добрич канят гражданите и гостите на града на от 10.30 ч. пред паметника на Васил Левски на Поетичен поклон пред Апостола, предаде кореспондентът на Радио „Фокус” – Варна.
Поетите на Добрич – Петранка Божкова, Веселина Атанасова и Сашо Серафимов ще четат свои стихове. В честването ще се включат и деца от Летен център „Млад възрожденец“ при Народно читалище „Йордан Йовков – 1870 г.“. В този ден гражданите могат да поднесат цветя на паметника на Апостола в градинката пред църквата „Св. Георги“.
Жулиета НИКОЛОВА
Празнично честване на 184 години от рождението на Васил Левски ще се проведе във Варна
Празнично честване на 184 години от рождението на Васил Левски ще се проведе на 18 юли от 10.00 ч. до 12.00 ч. пред паметника на Апостола на свободата в Алеята на Възраждането в Морската градина.
Във връзка с извънредната епидемиологична обстановка и въведените от Министерството на здравеопазването противоепидемични мерки, поднасянето на венци и цветя ще се осъществява самостоятелно от институции, организации и граждани, съобщиха от Дирекция "Култура и духовно развитие" в Община Варна .
Агенция „Фокус“
Регионален исторически музей – Велико Търново организира детска работилница по повод 184-та годишнина от рождението на Васил Левски
Регионален исторически музей – Велико Търново организира на 18 юли детска работилница по повод 184-та годишнина от рождението на Апостола на свободата - Васил Левски. Това съобщиха за Радио „Фокус“ – Велико Търново от пресцентъра на музея. Творческата и образователна инициатива ще е под надслов „Всичко се състои според нас в нашите задружни сили”. Тя ще се проведе в Лапидариума на Археологическия музей от 10.00 до 16.00 часа и е с вход – свободен за всички желаещи.
Децата, заедно със своите родители, баби и дядовци, ще имат възможност да се докоснат до света на Васил Левски чрез негови мисли и вещи и да влязат в ролята на детективи и разкрият исторически загадки, свързани със сподвижници на Апостола в Търновския край.
Малките посетители ще могат да се запознаят със семейството на Апостола, като изработят негово „семейно дърво“. Специални занимания ще има за любителите на пъзелите и лабиринтите.
Всяко дете ще има възможност да си изработи лъвче, а също така и знаме от времето на революционните борби, както и да пробва „Лъвския“ си скок.
Луиза ТРАНЧЕВА
Агенция „Фокус“
Президентът Румен Радев ще участва в тържественото отбелязване на 184 години от рождението на Васил Левски в град Карлово
От 21.00 часа на площад „Васил Левски“ в град Карлово президентът Румен Радев ще участва в тържественото отбелязване на 184 години от рождението на Апостола. Това съобщиха от прессекретариата на държавния глава.
Агенция „Фокус“
Стара Загора чества 184 години от рождението на Васил Левски
На 18 юли 2021г. се навършват 184 г. от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. Община Стара Загора и Втора Тунджанска механизирана бригада организират тържествен общоградски ритуал с поднасяне на венци и цветя пред паметника на героя от 11.00 ч. Това съобщиха от Община Стара Загора.
В ритуала ще вземат участие възпитаниците на театрална школа „Жест“ към Център за подкрепа на личностното развитие с ръководител Светла Тодорова и възпитаници на клуб „Философско писане“ към Център за подкрепа на личностното развитие с ръководител Милена Иванова. Панихида пред паметника ще даде началото на честването, отслужена от отец Петър Радев и старозагорското свещеничество.
По-рано същия ден, от 9.00 ч. в Митрополитски храм „Свети Димитър“ ще бъде отслужена заупокойна света литургия в памет на йеродякон Игнатий.
По повод 184 години от рождението на Васил Левски, музеен обект "Хилендарски метох" ще бъде отворен за посещение безплатно на 17 и 18 юли 2021 г. от 10:00 до 12:30 ч. и от 13:00 до 18:00 ч.
Агенция „Фокус“
Сливен ще отбележи 184 години от рождението на Васил Левски и 153 години от подвига на четата на Хаджи Димитър и Стефан Караджа
В дните от 16 до 18 юли в Сливен ще бъдат отбелязани 153 години от подвига на четата на Хаджи Димитър и Стефан Караджа и 184 години от рождението на Васил Левски. Това съобщиха от Общината.
Днес от 9.00 до 22.00 часа родната къща на Хаджи Димитър ще бъде отворена безплатно за посетители. От 18.00 до 22.00 часа на входа ѝ ще бъде поставен почетен караул с факли с участието на Регионален клуб „Хаджи Димитър“ при Национално дружество „Традиция“.
По повод 184 години от рождението на Васил Левски, които се отбелязват на 18 юли, на едноименния площад в Сливен ще се състоят възпоменателна церемония и ритуал по поднасяне на венци и цветя пред паметника на Апостола.
Проявите се организират от Община Сливен, съвместно с Център за подготовка на специалисти и Регионален исторически музей „Д-р Симеон Табаков“.
Агенция „Фокус“
Министър-председателят Стефан Янев ще участва в отбелязването на 184-тата годишнина от рождението на Апостола на свободата Васил Левски
Министър-председателят Стефан Янев ще участва в отбелязването на 184-тата годишнина от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. Това съобщиха от правителствената информационна служба.
Премиерът ще присъства на панихидата, която ще бъде отслужена в църквата Света София в столицата от 18.00 часа.
Агенция „Фокус“
Президентът Румен Радев ще посети Айтос, Стралджа и Сливен
От 9.45 часа президентът Румен Радев ще посети църквата „Св. Димитър Солунски“ в град Айтос, където ще поднесе цветя по повод 184-ата годишнина от рождението на Васил Левски. Това съобщиха от прессекретариата на държавния глава.
От 11.00 часа Радев ще поднесе цветя пред паметника на Апостола на свободата в град Стралджа.
От 17.30 часа, президентът ще посети къщата-музей „Хаджи Димитър“ в град Сливен по случай отбелязването на 153 години от подвига на четата на Хаджи Димитър и Стефан Караджа.
Агенция „Фокус“
184 години от рождението на Апостола на свободата Васил Левски
На 18 юли се навършват 184 години от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. Той е роден в град Карлово в много бедно семейство, в което твърде малък на Васил му се налага да стане глава на дома след смъртта на баща му. Много млад той прекрачва прага на манастира и става Дякон Игнатий, след което го напуска. Стига в Белград, където Раковски подготвя млади мъже в първата българска легия. Там Васил се откроява от всички с изключителните си физически и интелектуални умения.
Васил Левски, Апостола на свободата, става един от идеолозите на българската национална революция. Велико негово дело е създаването на Вътрешната революционна организация.
Предаден е през зимата на 1872 г. Заловен е в Къкринското ханче до Ловеч. Съден е в София. Обесен е на 19 февруари 1873 година.
По повод годишната в цялата страна се организират редица събития и инициативи.