Chybu neudělali vojáci, ale politici, zhodnotil misi v Afghánistánu bezpečnostní expert a veterán této války Lumír Němec, který působil také v Iráku, Kosovu či Sýrii. „Nedokázali jsme přimět afghánskou vládu a Taliban, aby zasedly k jednacímu stolu a uzavřely nějakou dohodu,“ dodal s tím, že s guerillovou válkou se totiž jinak velmi těžce bojuje. Němec byl hostem pořadu Události, komentáře spolu s lékařem a účastníkem několika misí v Afghánistánu Tomášem Šebkem.
ROZHOVOR - Bývalý náčelník oddělení Útvaru speciálních operací vojenské policie Lumír Němec, který působil i v afghánské misi, tvrdí, že ví nejméně o šesti rodinách tlumočníků, které česká vláda netransportovala do bezpečí. Spojenci, kteří pomáhali české armádě při jejím válečném působení, tak stále zůstávají v zemi ovládané Tálibánem. „Premiér Andrej Babiš (ANO) se nechce před volbami v kontextu s migrací umazat, aby nepřišel o hlasy. Společně s vládou problém tlumočníků začal řešit až 26. července, a to až na nátlak veřejného mínění. Politiku dělá na základě PR. Pokud bude armáda na dalších misích potřebovat pomoc od místních, mohou se na nás vykašlat. Ztratili jsme respekt,“ říká v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz poručík ve výslužbě Lumír Němec.
V přísném utajení a pod hrozbou fyzické likvidace spolupracovali s NATO. Současnou nelehkou situaci těchto Afghánců popsal válečný veterán Lumír Němec (55).
Taliban rychle postupuje Afghánistánem, ovládl už dvě třetiny země a přibližuje se Kábulu. Oficiální vláda i její západní spojenci jsou tempem překvapení, bezpečnostní expert a veterán války v Afghánistánu Lumír Němec ale v Interview ČT24 upozornil, že afghánským vojákům chybí motivace bojovat. Někteří občané podle něj dokonce považují Taliban za menší zlo než současnou zkorumpovanou vládu.