Üldisemas plaanis oli Nõukogude Liidu dissidentlik liikumine eelkõige intelligentsi vastuhakk valitsevale režiimile ja nõudmised puudutasid eelkõige elementaarseid inim- ja kodanikuõigusi. Regiooniti võis dissidentlik liikumine olla väga erinev, kuni vastandlike lõppeesmärkideni välja, kirjutab Peeter Kaasik. Artikkel ilmub koostöös Eesti Mälu Instituudi portaaliga CommunistCrimes ("Kommunismikuriteod").
Eesti iseseisvuse taastamisega samal päeval sündinud inimesed on elu parimais aastais ja teevad suuri asju. Kes võtab üle perefirmat, kes tegeleb kommunismi kuritegude uurimisega ja kes on saanud värskelt emaks.
Meie kõigi mälus talletunud laulva revolutsiooni kaadrite eellooks oli pool sajandit vastupanu Nõukogude võimule – seda ei tohi unustada. Vaatamata hirmule ja repressioonidele, lootus ja tegutsemistahe säilisid ning lõpuks kulmineerus vabaduse püüdlus hilisõhtul, 20. augustil 1991 iseseisvuse taastamisega, kirjutab Eesti Mälu Instituudi näituse "Vastupanu Nõukogude võimule Eestis 1940-1991" kuraator Eli Pilve.