comparemela.com

Latest Breaking News On - Simona pauca - Page 2 : comparemela.com

JO 2020: România la Jocurile Olimpice de vară din 1984

România a obţinut rezultate excepţionale la Jocurile Olimpice de vară din 1984, de la Los Angeles, sportivii români situându-se pe locul al doilea în clasamentul pe medalii de aur şi pe locul al treilea în clasamentele pe puncte şi pe medalii. Cei 127 de sportivi români au participat la competiţiile a 12 ramuri sportive şi 86 de probe, dintre care 56 masculine şi 30 feminine. S-au cucerit 53 de medalii, dintre care 20 de aur, 16 de argint şi 17 medalii de bronz, precum şi un total de 325,50 puncte. Un bilanţ excelent, mai ales dacă avem în vedere faptul că, la toate ediţiile JO de dinaintea celor de la Los Angeles, sportivii noştri au câştigat în total 28 de medalii de aur, în timp ce la această ediţie a JO, dintr-o dată au devenit deţinătorii a 20 de titluri olimpice. Valoarea sportivilor care s-au deplasat la Los Angeles a fost deosebit de mare comparativ cu ultimele ediţii ale JO. Astfel, la JO 1984, 74,01%, din totalul sportivilor români partic